Friday, March 6, 2020
CLASS 4A REGIONAL FINALS
Romeoville
Joliet West 61, Romeoville 45
Lincoln-Way West
Neuqua Valley 63, Plainfield North 50
Oswego East
East Aurora 79, Bolingbrook 72
West Aurora
West Aurora 56, Plainfield Central 51
Bradley-Bourbonnais
Normal 50, Yorkville 34
Lake Park
Lake Park 55, Hinsdale Central 43
Geneva
Geneva 50, Wheaton-Warrenville South 35
Willowbrook
Glenbard East 81, Batavia 79 (OT)
Naperville Central
Naperville Central 45, Naperville North 32
Cary-Grove
Cary-Grove 45, Jacobs 39
Huntley
Huntley 65, Rockford Jefferson 52
Elgin
St. Charles North 53, St. Charles East 45
Loyola
Loyola 47, Maine South 25
Schaumburg
Niles North 48, Schaumburg 35
Maine West
Glenbrook South 65, Maine West 49
Maine East
Evanston 49, New Trier 46
Stevenson
Stevenson 37, Highland Park 31
Warren
Zion-Benton 51, Libertyville 49
Fremd
Mundelein 61, Fremd 40
Grant
Prospect 45, Buffalo Grove 26
Thornwood
Bloom 60, Thornwood 28
Marian Catholic
Marian Catholic 72, Brother Rice 62
Lincoln-Way East
Thornton 67, Lincoln-Way East 39
Marist
Homewood-Flossmoor 73, Oak Lawn 49
Argo
Curie 66, Lyons 44
Morton
Morton 60, York 55
Lane
Simeon 68, Lane 33
Proviso West
Young 63, St. Rita 51
CLASS 3A REGIONAL FINALS
St. Laurence
Bogan 79, St. Laurence 65
Riverside-Brookfield
Riverside-Brookfield 67, Glenbard South 53
Kenwood
Hinsdale South 70, Kenwood 62
Benet
Benet 57, De La Salle 43
Ag. Science
Morgan Park 87, Tinley Park 44
Hillcrest
Hillcrest 74, Rich Central 63
Oak Forest
Oak Forest 69, TF North 53
Kankakee
Kankakee 78, Rich East 66
Fenwick
Fenwick 78, Payton 46
Little Village
Westinghouse 76, North Lawndale 72
DePaul Prep
DePaul Prep 69, Farragut 37
Clemente
St. Ignatius 82, Clemente 59
North Chicago
Notre Dame 56, Vernon Hills 30
Deerfield
Deerfield 74, Carmel 64
St. Patrick
St. Patrick 55, Grayslake Central 48
Fenton
Sr. Viator 49, Fenton 38
Sterling
Geneseo 61, Rochelle 54
LaSalle-Peru
Rock Island 69, Ottawa 63
Burlington Central
St. Francis 60, Burlington Central 59
Belvidere North
Wauconda 54, Belvidere North 41
Woodstock North
Rockford Boylan 65, Woodstock North 50
Plano
Hampshire 67, Plano 49
CLASS 2A SECTIONAL FINALS
Carver
Corliss 51, Dyett 44
Marshall
Orr 72, Clark 60
Hamilton County
Murphysboro 47, Nashville 37
Shelbyville
Breese Mater Dei 42, Alton Marquette 27
Genoa-Kingston
Timothy Christian 89, Rockford Lutheran 78
Princeton
Fieldcrest 65, Sterling Newman 62
Beardstown
Sacred Heart-Griffin 53, PORTA 42
Pontiac
Bismarck-Henning 53, Joliet Catholic 39
CLASS 1A SECTIONAL FINALS
Dupo
Madison 59, Winchester-Bluffs 52
Lewistown
Athens 75, Peoria Christian 58
Harvest Christian
Aurora Christian 84, Hope Academy 67
River Ridge
Indian Creek 57, Dakota 51
Casey-Westfield
Central A&M 57, St. Anthony 43
Norris City-Omaha-Enfield
Goreville 59, Woodlawn 57
Danville Schlarman
Roanoke-Benson 38, Ridgeview 32
Ottawa Marquette
Fenger 56, Leo 55