High school football schedule: Week 3

The complete area schedule for Week 3.

SHARE High school football schedule: Week 3
Raby’s Jalen Monroe (2) escapes from Westinghouse’s Aiden Aviles (55).

Raby’s Jalen Monroe (2) escapes from Westinghouse’s Aiden Aviles (55).

Kevin Tanaka/For the Sun-Times

Please send additions or corrections to preps@suntimes.com.

Thursday, September 9

CHICAGO AVENUE

Gage Park vs. Tilden at Stagg, canc.

LAKE STREET

Fenger vs. Corliss at Gately, 7:15

Friday, September 10

BIG SHOULDERS

Dunbar vs. King at Eckersall, 4:15

UP-Bronzeville at Brooks, 7:15

GREAT LAKES

Bogan vs. Ag. Science at Gately, 4:15

Johnson vs. Comer at Stagg, 4:15

HEARTLAND

Prosser at Speer, 7:15

LAND OF LINCOLN

Young at Lane, 7:15

PRAIRIE STATE

Clark at Bulls Prep, 7:15

RED BIRD

Hubbard vs. Kenwood at Gately, 7:15

Morgan Park at Perspectives, 7:15

SECOND CITY

Harlan at Solorio, 7:30

WINDY CITY

Lake View vs. Amundsen at Winnemac, 4:15

Von Steuben vs. Sullivan at Lane, 4:15

MADISON STREET

Senn at Marine, 4:15

MICHIGAN AVENUE

Hansberry at Englewood STEM, 4:15

STATE STREET

Clemente vs. Crane at Rockne, 4:15

DUKANE

Geneva at Glenbard North, 7:30

St. Charles East at Lake Park, 7:30

St. Charles North at Wheaton-Warrenville South, 7

Wheaton North at Batavia, 7:30

FOX VALLEY

Crystal Lake Central at Cary-Grove, 7

Crystal Lake South at Hampshire, 7

Dundee-Crown at Burlington Central, 7

McHenry at Jacobs, 7

Prairie Ridge at Huntley, 7

ILLINOIS CENTRAL EIGHT

Herscher at Streator, 7

Lisle at Reed-Custer, 7

Manteno at Peotone, 7

Wilmington at Coal City, 7

INDEPENDENT

Walther Christian at Christ the King, 7:30

KISHWAUKEE I-8 BLUE

Marengo at Johnsburg, 7

Plano at Sandwich, 7

Rochelle at Richmond-Burton, 7

KISHWAUKEE I-8 WHITE

Kaneland at Sycamore, 7

Morris at Woodstock North, 7

Ottawa at LaSalle-Peru, 7

METRO SUBURBAN BLUE

Bishop McNamara at Ridgewood, 7:30

IC Catholic at Elmwood Park, 7

Wheaton Academy at Aurora Central, 6

METRO SUBURBAN RED

Aurora Christian at Westmont, 7

Riverside-Brookfield at Chicago Christian, 7

St. Francis at St. Edward, canc.

NORTH SUBURBAN

Lake Zurich at Libertyville, 7:30

Mundelein at Waukegan, 7:30

Stevenson at Lake Forest, 7:30

Warren at Zion-Benton, 7:30

NORTHERN LAKE COUNTY

Grayslake North at Grayslake Central, 7

Lakes at Round Lake, 7

North Chicago at Antioch, 7:15

Wauconda at Grant, 7

SOUTH SUBURBAN BLUE

Bremen at TF South, 7

Oak Forest at Hillcrest, 6

Tinley Park at TF North, 7

SOUTH SUBURBAN RED

Argo at Richards, 6:30

Oak Lawn at Eisenhower, 7

Reavis at Evergreen Park, 7

SOUTHLAND

Thornridge at Kankakee, canc.

Thornton at Crete-Monee, 6

Thornwood at Rich Township, 7

UPSTATE EIGHT

East Aurora at Fenton, 7:30

Elgin at Bartlett, 7:30

Glenbard East at Streamwood, 7:30

Glenbard South at South Elgin, 7:30

West Chicago at Larkin, 7:30

WEST SUBURBAN GOLD

Hinsdale South at Leyden, 7

Morton at Addison Trail, 7

Proviso East at Willowbrook, 7:30

WEST SUBURBAN SILVER

Glenbard West at Oak Park-River Forest, 7:30

Lyons at Hinsdale Central, 7:30

York at Proviso West, 7

NONCONFERENCE

Barrington at New Trier, 7

Belleville West at DeKalb, 7

Benet at Brother Rice, 6

Bloom at Marian Catholic, 7:30

Bradley-Bourbonnais at Lockport, 6:30

Buffalo Grove at Maine West, 7

Conant at Glenbrook South, 7

De La Salle at Joliet Catholic, 7:30

DePaul Prep at St. Viator, 7

Downers Grove North at Downers Grove South, 6:30

Elk Grove at Vernon Hills, 7:30

Fremd at Maine South, 7

Harvard at Woodstock, 7

Hersey at Maine East, 7

Hoffman Estates at Highland Park, 7

Hoopeston at Momence, 7

Hope Academy at Kankakee, 7

Joliet Central at Oswego, canc.

Joliet West at Plainfield North, canc.

Lemont at Shepard, 7

Leo at Carmel, 7:30

Lincoln-Way Central at Homewood-Flossmoor, 6

Lincoln-Way West at Bolingbrook, 6

Marian Central at St. Patrick, 7

Marmion at Montini, 7:30

Metea Valley at Belleville East, 7

Naperville Central at Novi Catholic Central, Mich., 6

Naperville North at Brownstown Woodhaven, Mich., 6

Nazareth at Marist, 6

Neuqua Valley at St. Louis St. Mary’s, Mo., 7

Notre Dame at Mount Carmel, 7:30

Ottawa Marquette at Deer Creek-Mackinaw, 7

Palatine at Evanston, 7:30

Plainfield Central at West Aurora, 7

Plainfield East at Oswego East, 7

Plainfield South at Yorkville, 7

Providence at Fenwick, 7:30

Rolling Meadows at Deerfield, 7

Romeoville at Minooka, 7

St. Francis at Prospect, 7

St. Ignatius at St. Laurence, 7:30

Salt Fork at Seneca, 7

Sandburg at Andrew, 7

Schaumburg at Niles North, 7

Stagg at Lincoln-Way East, 6

Waubonsie Valley at Shaker Heights, Ohio, 6

Wheeling at Glenbrook North, 7

Saturday, September 11

BIG SHOULDERS

Lindblom vs. Hyde Park at Eckersall, 1

GREAT LAKES

Goode vs. Catalyst-Maria at Stagg, 1

HEARTLAND

Kennedy vs. Rauner at Rockne, 4

Steinmetz vs. North Lawndale at Rockne, 1

LAND OF LINCOLN

Lincoln Park at Taft, 7:30

Phillips at Westinghouse, 1

PRAIRIE STATE

Payton at Orr, 4

Raby at Back of the Yards, 1:30

RED BIRD

Curie vs. Simeon at Gately, 4

SECOND CITY

Julian vs. Vocational at Gately, 1

Washington vs. Carver at Gately, 7

WINDY CITY

Schurz vs. Mather at Winnemac, 1

CHICAGO AVENUE

Juarez at Kelly, 10 a.m.

Little Village vs. Collins at Rockne, 10 a.m.

LAKE STREET

Longwood vs. Butler at Gately, canc.

South Shore vs. Bowen at Eckersall, 4

MADISON STREET

Chicago Academy vs. Roosevelt at Winnemac, 4

Pritzker vs. Foreman at Lane, 1

MICHIGAN AVENUE

DuSable vs. Dyett at Stagg, 4

Woodlawn vs. Chicago Military at Eckersall, 10 a.m.

STATE STREET

Rowe-Clark at Marshall, 10 a.m.

UIC Prep vs. Phoenix at Lane, 4

NONCONFERENCE

St. Rita at Loyola, 1:30

The Latest
A look at multiple candidates from inside and outside the organization.
CTU and elected officials were on hand for the renaming of the stretch of West Carroll Avenue in front of the union’s Near West Side headquarters.
A rubbish fire Wednesday evening did “extensive damage” to steel beams under the right lanes of the outbound ramp of the Dan Ryan Expressway that feeds into outbound lanes of the Stevenson Expressway.
The 2009 lieutenant’s list has been reinstated. It was not immediately known whether mayoral critic Ald. Jim Gardiner (45th) was among those promoted from that list.
The Morton Grove native has played the wisecracking, endearingly cheesy, old-school-horror-loving Svengoolie for nearly three decades.