Tuesday, December 27, 2022
Boys Basketball
BLOOMINGTON-NORMAL
First Round - Large Schools
Sacred Heart-Griffin 77, North Chicago 28
Bradley-Bourbonnais 48, Normal 44
Wheaton-Warrenville South 49, North Lawndale 31
Peoria 76, Joliet Central 48
Brother Rice 59, Oswego 36
Mesa, Ariz. 64, Springfield 53
Rock Island 56, Harlem 51
Romeoville 63, Mahomet-Seymour 40
First Round - Small Schools
Quincy Notre Dame 73, Providence-St. Mel 42
Fieldcrest 40, Aurora Christian 37
McNamara 59, Tri-Valley 39
DEKALB
First Round
DeKalb 65, Ogden 41
Geneva 57, Dundee-Crown 30
Lincoln-Way West 71, Manley 63
Huntley 61, Belvidere North 36
Rockford Guilford 49, Marshall 48
Phillips 75, McHenry 48
East Moline 66, Hononegah 35
Naperville Central 59, Plainfield East 53
EAST AURORA
Quarterfinals
Downers Grove North 76, DRW Prep 37
Joliet Catholic 65, Hope Academy 53
East Aurora 81, Plainfield Central 68
Wheaton Academy 57, IMSA 45
ELGIN
First Round
Walther Christian 71, Westminster Christian 36
Lake View 57, King 26
Shepard 66, Bowen 33
Waukegan 50, West Chicago 49
Kennedy 72, Aurora Central 56
Chicago Christian 60, Round Lake 30
Elgin 46, Mather 37
Raby 63, Elgin Academy 51
ERIE-PROPHETSTOWN
Beecher 63, Erie-Prophetstown 54
Beecher 69, Lena-Winslow 36
HINSDALE CENTRAL
Quarterfinals
Oswego East 56, Stevenson 39
DePaul Prep 64, Morgan Park 42
Marian Catholic 54, Rockford Auburn 49
Hinsdale Central 69, Homewood-Flossmoor 59
Consolation
Lincoln-Way Central 77, Glenbard East 52
Richards 65, Morton 58
Maine South 52, Willowbrook 40
St. Charles East 59, Oak Forest 47
Tomorrow’s Semifinals
Oswego East vs. DePaul Prep
Marian Catholic vs. Hinsdale Central
IC CATHOLIC-WESTMONT
First Round
Evergreen Park 105, Alcott 39
Catalyst-Maria 57, St. Edward 55
Fenger 48, Eisenhower 47
IC Catholic 75, Reavis 56
Glenbard South 62, Latin 57, OT
Christ the King 69, Elmwood Park 19
Taft 73, South Shore 25
Westmont 61, Woodlawn 39
JACOBS
First Round
Hoffman Estates 57, Marian Central 54
Prairie Ridge 46, South Elgin 43
Larkin 79, Elk Grove 71
Crystal Lake South 61, Grant 35
Grayslake Central 45, Jacobs 35
Bartlett 90, Rockford Jefferson 74
Cary-Grove 56, Johnsburg 47
Barrington 73, Streamwood 27
KANKAKEE
Quarterfinals - Blue Division
Momence 68, Cissna Park 41
St. Anne 62, Grant Park 60
Herscher 43, Manteno 35
Peotone 60, Clifton Central 41
Quarterfinals - Maroon Division
Kankakee 63, Hansberry 30
Von Steuben 50, Dunbar 45
Lafayette Jefferson, Ind. 68, Butler 38
Lindblom 69, Schurz 50
LASALLE-PERU
LaSalle-Peru 34, Sherrard 31
LaSalle-Peru 49, IVC 41
LITTLE VILLAGE
Ellison 38, Phoenix 20
Hubbard 42, Juarez 41
Little Village 70, Morgan Park Academy 19
MAINE EAST
First Round
Vernon Hills 53, Jones 40
Niles West 52, Bulls Prep 40
Leyden 49, Sandburg 48
Westinghouse 97, Argo 57
Providence 56, Metea Valley 49
Ridgewood 65, Chicago Richards 47
Maine East 79, Sullivan 28
Addison Trail 54, Crane 44
MARENGO
Semifinals
Rockford Christian 65, Fenton 49
Crystal Lake Central 64, Grayslake North 58
Quarterfinals
Rockford Christian 72, Harvest Christian 58
Fenton 66, Stillman Valley 42
Grayslake North 68, Rochelle 45
Crystal Lake Central 68, Marengo 32
Consolation
Harvest Christian 74, Stillman Valley 58
Rochelle 82, Marengo 57
Sycamore 57, Wauconda 54
Freeport 65, Woodstock 38
Sycamore 52, Genoa-Kingston 31
Wauconda 74, Woodstock North 64
Freeport 63, Richmond-Burton 36
Woodstock North 63, Genoa-Kingston 42
NAPLES, FLA.
Loyola 40, Immokalee, Fla. 28
OTTAWA MARQUETTE
Quarterfinals
Serena 63, Lexington 62, 2OT
Seneca 66, Hall 44
Reed-Custer 48, Wilmington 38
Ottawa Marquette 55, Earlville 46
Consolation
Dwight 64, Somonauk 51
St. Bede 86, Indian Creek 50
Putnam County 62, Flanagan-Cornell 38
Woodland 43, Gardner-South Wilmington 41
PEKIN
First Round
Morton, Ill. 60, Plainfield South 50
Normal West 74, Boylan 70
Moline 69, Limestone 32
Springfield Lanphier 66, Lake Zurich 62
Hersey 64, Peoria Richwoods 58
Pekin 64, Comer 50
Mount Carmel 71, Perspectives-MSA 54
Washington, Ill. 47, Lake Park 43
PLANO
First Round
Kaneland 71, Mendota 41
Yorkville Christian 54, Sandwich 51
Ottawa 65, Lisle 55
Marmion 65, Morris 36
Northridge 59, Newark 23
Peoria Notre Dame 53, Plano 18
Streator 57, Hinckley-Big Rock 51
Burlington Central 87, Coal City 48
PROVISO WEST
Quarterfinals
St. Rita 82, Lincoln Park 68
Young 61, Hammond Central, Ind. 56
Proviso East 74, TF North 60
Kenwood 70, Fenwick 44
Consolation
Proviso West 75, Gary Bowman, Ind. 50
Bogan 77, Zion-Benton 57
Clark 57, Crete-Monee 56
Farragut 73, Southland 40
Tomorrow’s Semifinals
St. Rita vs. Young
Proviso East vs. Kenwood
RICH
First Round
Perspectives-LA 75, TF South 62
Parker 78, Thornton 68
Hyde Park 93, Bremen 44
Thornwood 78, Tinley Park 45
De La Salle 68, Thornridge 64
Rich 71, Bishop Noll, Ind. 39
Ag. Science 57, Longwood 37
Hillcrest 57, St. Francis de Sales 52
Tomorrow’s Quarterfinals
Perspectives-LA vs. Parker
Hyde Park vs. Thornwood
De La Salle vs. Rich
Ag. Science vs. Hillcrest
WHEELING
First Round
Hampshire 45, St. Viator 33
Libertyville 72, Maine West 44
Deerfield 78, Prosser 49
Neuqua Valley 52, Buffalo Grove 46
Prospect 66, Niles North 54
Fremd 60, Antioch 54
Notre Dame 55, Wheeling 25
Glenbrook North 66, Englewood STEM 38
Tomorrow’s Quarterfinals
Hampshire vs. Libertyville
Deerfield vs. Neuqua Valley
Prospect vs. Fremd
Notre Dame vs. Glenbrook North
YORK
Second Round
St. Ignatius 49, Naperville North 40
Riverside-Brookfield 54, Lake Forest 49
Palatine 69, Yorkville 55
Lyons 69, Timothy Christian 35
Glenbrook South 44, Waubonsie Valley 38
Rolling Meadows 58, St. Patrick 39
Lemont 42, Conant 39
Bolingbrook 69, York 59
Consolation
Glenbard West 43, Minooka 40
Schaumburg 53, Leo 40
Wheaton North 53, Nazareth 36
Batavia 56, Stagg 32
Hinsdale South 70, St. Francis 44
Glenbard North 52, Montini 26
Andrew 62, Downers Grove South 39
St. Laurence 72, Highland Park 49
Tomorrow’s Quarterfinals
St. Ignatius vs. Riverside-Brookfield
Palatine vs. Lyons
Glenbrook South vs. Rolling Meadows
Lemont vs. Bolingbrook
Girls Basketball
BLOOMINGTON-NORMAL
First Round - Large Schools
Carmel 45, Peoria Richwoods 41
Normal 42, Wheaton-Warrenville South 34
Plainfield North 63, Taylorville 40
Hyde Park 55, Kankakee 44
DUNDEE-CROWN
Quarterfinals
Maine South 59, Hampshire 38
Huntley 52, Lake Forest 48
Stevenson 53, St. Charles North 48
Barrington 58, Hononegah 47
MONTINI
First Round
Nazareth 53, Metea Valley 15
St. Charles East 51, Morgan Park 43
Trinity 55, Plainfield Central 30
Montini 74, Southland 18
Young 56, St. Francis 20
York 50, Lane 18
Neuqua Valley 55, Burlington Central 40
Lyons 71, Niles North 24
MORTON COLLEGE
First Round
Hersey 55, Sycamore 46
Naperville North 56, Mother McAuley 42
Geneva 60, Marist 52
Deerfield 76, Joliet West 48
Fremd 71, Oak Park-River Forest 26
Batavia 53, Lincoln-Way West 40
Benet 54, Evanston 46
Lake Zurich 54, Lincoln-Way Central 37
ST. VIATOR
Prospect 60, Resurrection 51
Glenbard West 46, Glenbrook North 38
St. Ignatius 51, Grayslake Central 23
St. Viator 49, Zion-Benton 25
SANDBURG
Semifinals
Sandburg 56, Romeoville 51
Lincoln-Way East 63, Plainfield East 59
WHEATON NORTH
Quarterfinals
Schaumburg 51, Hinsdale Central 30
Waubonsie Valley 52, Wheaton North 43
Downers Grove North 38, Glenbard North 21
Glenbrook South 71, West Aurora 54