Week 9 football schedule

Tuesday, October 21

Inter-City 1

Marine at Amundsen, 6

INTER-CITY 4

DRW at Woodlawn, 6

Ellison at Hansberry, 6

Wednesday, October 22

CHICAGO BIG SHOULDERS

Lincoln Park at Mather, 5

CHICAGO WINDY CITY

Bulls Prep at Kenwood, 7:15

INTER-CITY 1

Little Village at North-Grand, 4

INTER-CITY 2

Gage Park at Fenger, 4

Hirsch at Farragut, 5

INTER-CITY 3

Comer at Muchin, 7:15

Noble Street at UIC Prep, 7:15

Pritzker vs. Rauner at Hanson, 5

Rowe-Clark vs. Golder at Hanson, 7:15

INTER-CITY 4

Hawkins vs. Johnson at Eckersall, 4

Thursday, October 23

CHICAGO BIG SHOULDERS

Schurz vs. Roosevelt at Lane, 4

Steinmetz vs. Lake View at Hanson, 4

Taft at Foreman, 7:15

CHICAGO GREAT LAKES

Ag. Science at Carver, 4

CHICAGO SECOND CITY

Sullivan vs. Orr at Winnemac, 4

Friday, October 24

CHICAGO GREAT LAKES

Bowen at Solorio, 7

Hope vs. Lindblom at TBD, 4

TEAM Englewood at Corliss, 4

CHICAGO SECOND CITY

Uplift at Douglass, 4

INTER-CITY 1

Prosser vs. Kelvyn Park at Hanson, 4

INTER-CITY 2

Kelly at South Shore International, 4

INTER-CITY 4

Goode at Longwood, 4

BIG NORTHERN EAST

Burlington Central at Rockford Christian, 7

Genoa-Kingston at Richmond-Burton, 7

Harvard at Johnsburg, 7

Marengo at North Boone, 7

CENTRAL SUBURBAN NORTH

Deerfield at Niles North, 7

Highland Park at Glenbrook North, 7

Maine West at Maine East, 7

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Evanston at New Trier, 7:30

Glenbrook South at Niles West, 7

Waukegan at Maine South, 7

CATHOLIC BLUE

Loyola at Mount Carmel, 7:15

St. Rita at Brother Rice, 7:30

CATHOLIC GREEN

Marmion at Montini, 7:30

CATHOLIC RED

Hales vs. St. Joseph at Elmhurst College, 7:30

CATHOLIC WHITE

Leo at Aurora Christian, 7

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Marian Catholic vs. Benet at Benedictine University, 7:30

Marist at Joliet Catholic, 7:30

Notre Dame at Carmel, 7:30

St. Patrick at Marian Central, 7:30

FOX VALLEY FOX

Grayslake Central at Crystal Lake Central, 7:15

Grayslake North at Woodstock North, 7:15

Woodstock at Hampshire, 7:15

FOX VALLEY VALLEY

Cary-Grove at Crystal Lake South, 7:15

Dundee-Crown at Huntley, 7:15

Jacobs at McHenry, 7:15

METRO SUBURBAN EAST

Chicago Christian at Guerin, 7:30

St. Edward at Elmwood Park, 7:15

METRO SUBURBAN WEST

Aurora Central at Wheaton Academy, 7

Immaculate Conception at Fenton, 7:15

Riverside-Brookfield at Glenbard South, 7:15

MID-SUBURBAN EAST

Buffalo Grove at Wheeling, 7:30

Prospect at Elk Grove, 7:30

Rolling Meadows at Hersey, 7:30

MID-SUBURBAN WEST

Barrington at Fremd, 7:30

Hoffman Estates at Conant, 7:30

Schaumburg at Palatine, 7

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest at Mundelein, 7:30

Stevenson at Libertyville, 7:30

Warren at Zion-Benton, 7:30

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Antioch at Wauconda, 7:30

Grant at Round Lake, 7:30

North Chicago at Lakes, 7:30

NORTHEASTERN ATHLETIC

Christian Liberty at Luther North, 7

Christian Life at Mooseheart, 7

Hiawatha at Hope Academy, 7

Ottawa Marquette at Alden-Hebron, 7

SOUTH SUBURBAN BLUE

Lemont at Hillcrest, 7

T.F. South at T.F. North, 7

Tinley Park at Oak Forest, 7

SOUTH SUBURBAN RED

Argo at Richards, 7

Reavis at Eisenhower, 7

Shepard at Oak Lawn, 7

SOUTHWEST PRAIRIE

Minooka at Plainfield North, 7

Oswego at Plainfield South, 7

Plainfield Central at Plainfield East, 7

Romeoville at Oswego East, 7

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Joliet Central at Lincoln-Way East, 7:30

Joliet West at Lockport, 7

Sandburg at Bolingbrook, 7

Stagg at Homewood-Flossmoor, 7:30

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Andrew at Bradley-Bourbonnais, 7:30

Lincoln-Way Central at Lincoln-Way West, 7:30

Thornridge at Thornton, 7

Thornwood at Lincoln-Way North, 7:15

UPSTATE EIGHT RIVER

Larkin at Geneva, 7:30

St. Charles East at West Chicago, 7:30

St. Charles North at Elgin, 7:30

Streamwood at Batavia, 7:30

UPSTATE EIGHT VALLEY

East Aurora vs. Bartlett at Millennium, 7:30

Glenbard East at West Aurora, 7:30

Neuqua Valley at Metea Valley, 7:30

South Elgin at Waubonsie Valley, 7:30

WEST SUBURBAN GOLD

Downers Grove South at Hinsdale South, 7:30

Proviso East at Leyden, 7:30

Willowbrook at Addison Trail, 7:30

WEST SUBURBAN SILVER

Glenbard West at York, 7:30

Hinsdale Central at Downers Grove North, 7:30

Lyons at Proviso West, 7:30

NONCONFERENCE

Bremen at Evergreen Park, 7

De La Salle at Bishop McNamara, 7:30

DePaul Prep vs. St. Ignatius at University of Chicago, 7

Geneseo at DeKalb, 7:30

Herscher at Streator, 7

Lake Park at Wheaton North, 7:30

Lake Zurich at Vernon Hills, 7:30

LaSalle-Peru at Morris, 7

Lisle at Plano, 7:15

Morton at Oak Park-River Forest, 7:30

Naperville North at Glenbard North, 7:30

Normal at Rich Central, 6

Ottawa at Yorkville, 7:15

Pontiac at Kankakee, 7

Prairie Ridge at Crete-Monee, 7

Reed-Custer at Peotone, 7:15

Rochelle at Kaneland, 7:15

Seneca at Coal City, 7:30

St. Laurence vs. St. Francis de Sales at Kroc, 6:30

Sterling at Sycamore, 7:15

Westmont at Sandwich, 7:30

Wheaton Warrenville South at Naperville Central, 7:30

Wilmington at Manteno, 7:30

Saturday, October 25

CHICAGO SECOND CITY

Clark at Phoenix, 1

Westinghouse at Manley, 1

CHICAGO WINDY CITY

Tilden at Urban Prep-West, 1

Urban Prep-Englewood at Hyde Park, 1

Washington vs. DuSable at Eckersall, 1

INTER-CITY 1

Senn vs. Clemente at Hanson, 1

INTER-CITY 2

Bronzeville Military vs. Juarez at Lane, 1

CATHOLIC GREEN

St. Francis vs. Fenwick at Concordia University, 1

EAST SUBURBAN CATHOLIC

St. Viator at Nazareth, 1

METRO SUBURBAN EAST

Ridgewood at Walther Christian, 1

NORTHEASTERN ATHLETIC

North Shore at Westminster Christian, 1

SOUTHLAND

Bloom at Rich East, noon

NONCONFERENCE

Providence at Lake Forest Academy, 1

Rich South vs. Marion at Sacred Heart-Griffin, 1

The Latest
Coby White led with a career high 42 points, and the Bulls will face the Heat on Friday for No. 8 seed in the East.
Shermain Sargent, 41, is accused of beating Timothy Ash, 74, on Jan. 7 in the 6400 block of South King Drive. Ash died Jan. 12 of injuries suffered from the assault, the medical examiner reported.
“It may be the best option available,” Marc Ganis, the co-founder and CEO of Chicago-based Sportscorp Ltd., said Wednesday. “Sometimes you just have to take the best option available, even if it’s not ideal.”
Anderson became a full-time NHL player for the first time on the 2023-24 Hawks, and he did so by not focusing so singularly on that exact objective.