Saturday’s scores

tst.0109.382249.ad4baed3565e7b1e10f5d9ac67b5327b_630x420.jpg

SATURDAY’S RESULTS

BASEBALL

Ag. Science 11, Holy Trinity 10, 8 inn.

Ag. Science (20-3): WP Joe Wolniakowski CG; Mitchell Ternes HR; Mike Cassidy 3-for-4, 2 RBI; Mike Culen 2B

Air Force 5, Urban Prep-Englewood 0

Amundsen 14, Senn 4

Amundsen (7-0): WP Jose Figueroa 5 K

Andrew 10, Stagg 7

Andrew (7-11): Ramon Padilla 2-for-4, 2 RBI; Tom Bushnell 1-for-4, HR, 2 RBI, 3 R

Bishop McNamara 1-11, St. Viator 3-1

Bolingbrook 7, Lincoln-Way Central 6

Brother Rice 7, Loyola 3

Brother Rice (19-6, 8-2 Catholic Blue): Jake Barry G-W GS

Buffalo Grove 5, Stevenson 1

Burlington Central 5, Belvidere North 0

Burlington Central (12-5): Bryan Cynova 2-for-3, 3 RBI

Carmel 10-3, Joliet Catholic 4-7

Carmel (16-8-1): Game 1: WP Quentin Sestik 6 IP, 3 H, 3 ER, 3 R, 7 K, BB; Joe Santoro 2-for-4, 2B, 4 RBI; Cooper Johnson 1-for-4, 1B, 2 RBI; Joliet Catholic: Game 2: Alec Melone, Rylan Blannon 2 RBI each

Clemente 9, Montini 3

Clemente (11-2): WP Jonathan Figueroa; Ruben Olivarria; Gio Islas HR each

Deerfield 6, Niles West 4

Deerfield (11-9, 5-3 Central Suburban North): WP Addison Jacoby 4 IP, 5 K, BB; Mike Pattis 3-for-4, 2B, RBI; Andrew Fisher 2-for-3, 2 RBI

De La Salle 4, St. Ignatius 3

De La Salle (14-7, 9-5 Catholic White): Joe Gazzi G-W 1B; WP Damian Bertucci 4 IP, 0 R, 1 H

Downers South 10, Hinsdale South 3

Geneva 3-4, St. Charles East 2-7

Genoa Kingston 9-10. Sandwich 5-2

Sandwich: Game 1: Luke Hardisty 5 IP, 5 H; Kevin Cunz 3 H; Liam Crotty 2 H; Austin Clark 2B; Game 2: Bailey Watros 2 hits; Zach Fordon, Austin Clark, Zack Thurber hits each

Glenbrook North 6, New Trier 1

Glenbrook North (10-12): Brandon LaBunsky 1-for-1, 2-R 2B

Gordon Tech 4, Bishop McNamara 3

Gordon Tech (9-11, 4-8 Catholic White): WP Ty Tres 6 IP, 3 R, 6 H, 6 K; Drew Thomas 2-R HR

Fenwick 11, St. Joseph 1

Fenwick (12-9): WP Jim Madormo (4-1) 3 H, 6 K; Bob Hogan 2-for-2, 2 RBI

Hersey 10, Bulls Prep 1

Hersey (9-10): WP Tanner Luke; Luis Rosado 3-for-3, 2 3B, 2B, 4 RBI

Kaneland 7, Prairie Ridge 4

Kaneland (12-7, 7-2 Northern Illinois Big 12 East): WP Jordan Bock (1-0) IP, H, K, BB

Kennedy 9, Juarez 4

Kennedy (7-3, 7-3 Sammy Sosa): WP Brandon Mora 4 IP, 6 K; Cesar Diaz 2-for-3, 4 RBI

Lake Park 6, Naperville North 5, 9 inn.

Lake Zurich 7, Stevenson 0

Lake Zurich (11-8, 4-4 North Suburban Lake): WP Derek Kornfeind CG, 3 H

Lake Zurich 10, Rolling Meadows 3

Lake Zurich (12-8): WP Sam Zoibi

Lemont 3, Lincoln-Way West 0

Lemont (20-1): WP Jake Latz CG, 4 H, 13 K; Ryan Folliard 1-for-3, 2 R; Jake Terrazas RBI

Libertyville 7, St. Francis 1

Lincoln-Way East 7, Plainfield Central 3

Lincoln-Way East (10-11): WP Brian Christianson 5 IP, 2 H, 2 K; Mitch Matuszewski 2-for-3. HR, 2B, 4 RBI

Maine South 9, Niles North 3

Maine South (15-3, 7-1 Central Suburban South): WP Hank Schau (2-0) CG, ER, 3 R, 5 H, 4 K, 3 BB; Garrett parker 3-for-4, 2B, 2-R HR, 3 RBI, 2 R; Steve Sakowitz 2-for-3, 2 RBI, R

Morton 11, Addison Trail 8

Morton (10-9): WP Sergio Villalobos 6 IP, 4 K, 3 BB; Abdiel Armenta 3-for-4, 4 RBI; Alex Paez 3-for-3, RBI

Mundelein 6, McHenry 5

Nazareth 10, Latin 0

Nazareth (17-5): WP Michael Greene (4-2) 4 IP, H, 4 K; Matt Flach, Brandon Gipson 2 H each

North Shore 3-18, Parker 2-6

Notre Dame 8-7, Marist 0-8

Marist (12-9, 5-2 East Suburban Catholic): Game 2: Ryan Kairis 2-for-3, 2B, 2 RBI

Oak Forest 7, T.F. South 1

Oak Forest (14-7, 7-3 South Suburban Blue): Brian Richard 3 RBI

Oswego 14, Joliet Central 4

Oswego: WP Konor Gengler 5 IP, 4 R, 5 H, 3 K, 4-for-5, 2 RBI, 3 R; Zack Sparkman 2-for-3, 2B, 3 RBI, R;

Oswego East 6, Glenbard South 4

Ridgewood 7, Fenton 1

Ridgewood (15-6, 11-1 Metro Suburban): WP Frank Malicki 4 ⅔ IP, R; Vito Iovino 3 H

Round Lake 2, Antioch 1

St. Charles North 9-16, Streamwood 3-6

St. Francis de Sales 12, Leo 2

St. Francis de Sales (8-6-1): WP Kenneth Catron 4 IP, 2 ER, 8 K; Michael Roggencamp 2-for-3, 2B, 2 RBI; Kemari Simmons 1-for-2, 2B, 2 RBI

St. Laurence 15, Mount Carmel 6

St. Laurence (21-2, 9-1 Catholic Blue): WP Mike Kornacker (5-1) 6 IP, 4 ER, 6 H, 4 K, 3-for-5, 3 RBI, HR; Brad Wood 2-for-3, HR, 2 RBI; John Riordan 3-for-4, HR, 2 RBI; Mike Miller 2-for-2, 2 RBI; Kevin White 2-for-5, 2 RBI, HR

St. Rita 14, Providence 1

St. Rita (25-0, 10-0 Catholic Blue): WP Tyler Halas (6-0) 4 IP, R, 2 H; Nick Goldsmith 2-for-2, 3-R HR; Shane Peisker, Nate Soria each 2-R HR

Sandburg 15, Plainfield East 9

Sandburg (16-4): Julian Gutierrez 3-for-4, GS, 4 RBI; Dan Santiago 3-for-5, 3 RBI

Seton 7-12, Hales 0-8

Seton: Game 2: WP Bryson Westbrook 6 IP, 5 K, 3-for-5, 2B, 3 RBI; Tyrone Gaston 2-for-4, 2 2B, 3 RBI, 2 R; Eron Evans 3 R, 4 SB; Manny Higgins 1-for-4, 2B, R

Solorio 19, Little Village 0

South Elgin 3-12, Bartlett 1-2

Taft 5, Lincoln Park 1

Taft (16-2): WP Fred Fitte; Jack Suwinsky GS

T.F. North 13, Hubbard 3

T.F North (7-14): Juan Gutierrez 3-for-3, 2 RBI

Timothy Christian 6, Riverside-Brookfield 5

Timothy Christian (5-13): Michael Wieringa 2-for-3, 2 R

Tinley Park 6-8, Rich East 0-1

Tinley Park (7-10): Game 1: WP Brandon Williams 5 IP, 4 H, 7 K; Quinn Kelly 2 RBI; Game 2: WP Zach Berger 5 IP, R, H, 6 K; Kanon Saavedra 1-for-1, 2 RBI

Urban Prep-Englewood 14, Robeson 4

Urban Prep-Englewood: WP Bryce Browley

Vernon Hills 13, Wheeling 1 5 inn.

Westinghouse 14, North-Grand 6

Wheaton Academy 2, St. Edward 1

Wilmington 15, Pontiac 8

Wilmington: Alex Zlomie 3-for-5, HR, 3 RBI, 2 R

York 10-11, Glenbard West 6-5

SOFTBALL

Beecher 3-4, New Trier 2-14

Beecher (21-5): Game 1: WP Sarah Crews CG, 6 H, 4 K, 0 BB; Taylor Johnson 1-for-3, 3-R HR, 3 RBI

Benet 5-10, Marist 2-8

Buffalo Grove 17-21, Vernon Hills 2-0

Conant 11, Fremd 5

Downers North 7-7, Addison Trail 0-0

Downers North (15-2, 3-1 West Suburban Silver): Game 1: WP Dale Ryndak (13-1) CG, H, 12 K, 1-for-2, 3 RBI; Ali Woitovich 2-for-4; Kelsey Gockman 2-for-4. Game 2: WP Megan Ramsted CG, 2 H, 7 K; Jackie Pasakarnis 2-for-3, 2 RBI

Downers South 1-10, Glenbard West 0-0

Downers South (20-1, 5-0 West Suburban Gold): Game 1: WP Caroline Hedgecock (10-1) CG, H, 5 K, BB; Dahrya McFarland 2-for-3, H. Game 2: WP Payton Buesch (10-1) CG, 2 H, 2 K; Jessica Andree 3-for-4, 2B, HR, 3 RBI, 3 R; Megan Lobanco 2-for-3, 3B, RBI, 2 R

Evergreen Park 6-20, Queen of Peace 4-14

Evergreen Park (14-8): Game 1: Naddie Bojacek; Abby Langevin 3-for-4, 2B, 3 RBl. Game 2: WP Megan Pyles; Bethany Salazar 5-for-6, HR, 2 RBI, R; Caroline Andrade 3-for-4, HR, 5 RBI, 3 R

Glenbard North 8, St. Ignatius 1

Glenbard North (13-4, 4-1 DuPage Valley): WP Cece Dopart CG, H, 14 K; Stephanie Campos 3-for-4, HR, 3 RBI; Heather Speriazzo 3-for-4, HR, 2 RBI, Alex Caliva 2-for-2, RBI; Brittany Clark 2-for-3, 2 RBI

Kennedy 15-18, Morgan Park 3-3

Kennedy (7-7): Game 1: Melissa Mazur 3-for-4, 2 HR, 4 RBI; Alexis Godina 2-for-3, 4 RBI. Game 2: Mazur 2 RBI

Lemont 11, Lincoln-Way Central 0

Lemont (14-6): WP Lauren Young 5 IP, 2 H; Anna Smagacz 3-for-3, 2-R 2B, 2 R, 2 RBI

Lincoln-Way East 4, Young 2

Lincoln-Way East (14-5): Game 1: WP Nicole Van Gennep 10 K; Olivia Prieto 2-for-3

Lockport 1, Plainfield East 0

Lockport (15-5-1): WP Kalyn Putman 8 IP, 5 H, 8 K; Ally Howard RBI 1B

Lockport 4, Lake Park 2

Lockport: Kelly Pattison 2-R HR

Maine South 9-8, Leyden 4-3

Maine South (10-9-1, 5-1 CSL South): Game One WP Jenna Christie; Game Two WP Nina Anderson; Courtney Richardson 2 HR

Marian Catholic 12-8, Fenwick 5-1

Marian Catholic: Game 1: WP Allison Spence (5-4) CG, 5 R, 5 H, 2 K, BB, 2-for-4, 2B, 2 RBI, 2 R; Susie Baranski 3-for-5, 2 R, SB. Game 2: WP Haley Earl CG, ER, 0 R, 5 H, 6 K, BB; Meghan Henson 2-for-4, R, 2B; Carlee Wisnicwski 2-for-4, R, 2 RBI

Montini 12, Glenbard East 5

Montini (12-5): Lauren Trojnar 3-for-4, RBI, 3 SB; Alyssa Sclafani 3-for-5, RBI

Naperville Central 12, Plainfield South 2, 6 inn.

Naperville Central (15-3): WP Keegan Hays 6 IP, 6 H, 2 ER, 2 R, 7 K, 0 BB; Kaitlyn Skarecky 3-for-3, GS, BB, 4 RBI; Lindsay Gonzalez 3-for-4, BB, 2 R

Oak Forest 5, Mother McAuley 3

Oak Forest (16-4): Taylor Ahlgrim 2-for-4, 2 1B, 2 R; Taylor Sterkowitz 2-for-3; 1 1B, R

Oak Park-River Forest 13, Trinity 3

Oak Park-River Forest (14-6): Emily Richardson 3-for-3, 2B, 2 RBI, 2 R; Libby Foster 2-for-3, HR, 2B, 4 RBI, 2 R

Oswego 5, Sandwich 1

Providence 4, Nazareth 2

Providence (10-8, 4-5 East Suburban Catholic): WP Kendal Judge CG, 2 R, ER, 3 H, 14 K, 2 BB

Regina 14, Elmwood Park 3

Regina (4-9): WP Emily Herberg; Karlyn Manley 3-for-4, HR, 2B, 3 RBI; Katie Bjerkness 3-for-4, 2B, RBI

Ridgewood 12, Taft 0

Ridgewood (10-6, 2-5 Metro Suburban): WP Claudia Maloberti 5 IP, 5 H, 3-for-4, 2 2B; Julia Magnelli 3-for-4, HR, 2B

Roosevelt 17, Foreman 16

Roosevelt (2-9): WP Stephanie Diaz 5 IP

South Elgin 5, Metea Valley 3

South Elgin (10-11, 4-7 Upstate Eight ): WP Karli Dubler (3-3) 2 ⅓ IP, H, 2 K; Sam Helton 1-for-3, 2 RBI; Brittnay Kross 1-for-3, 3B

St. Edward 6, Elgin 3

St. Edward (10-8): Lindsay Zdroik (7-6) CG, 11 K; Jasmine Deleon 3-for-4, 3B, 2B, 5 RBI, SB; Ryann Scully 2-for-3, 2B, R

Willowbrook 4-14, York 6-3

Willowbrook (10-7): Game 2: Sam Schmidt 4-for-4, 2 HR, 3 RBI; Erin Sporer 1-for-3, GS, 4 RBI

MARENGO

Plainfield Central 3, Andrew 1, title

Plainfield Central: WP Brooklyn Daly CG, 4 H, 0 ER, R, 4 BB, 2 K; Sammy Sabor 2-for-2, HR, 3 RBI

Hononegah 10, Marengo 9, third

Hononegah: WP Arianna Kim CG, 17 H, 8 ER, 9 R, K, 0 BB; Kaitlyn Beall 2-for-3, R, 2 RBI; Lauren Jones 3-for-4, 2 R, 2 RBI

Fenton 8, Batavia 7, fifth

Andrew 12, Fenton 1

Andrew: WP Cassie Hoppenrat (4-1): CG, 4 H, ER, R, 7 K, 0 BB; Kayla Plastiak 1-for-3, 2-R HR

Andrew 8, Marengo 7, 9 inn.

Andrew: WP Hannah Thielmann CG, 11 H, 7 ER, 7 R, 8 K, BB; Kayla Plastiak 2-for-3, 2 R, 3 RBI

Hononegah 9, Batavia 2

Marengo 22, Fenton 0

Marengo: WP Abby Kissack PG, 10 K; Allison Jasinski 2-for-2, 2 R, 4 RBI

Plainfield Central 11, Batavia 1

Plainfield Central: WP Maddy Janssen 6 IP, 5 H, ER, R, 2 BB; Jenny Newtoff 2-for-3; Michaela Schlattman 3-for-3

Plainfield Central 17, Hononegah 7

Plainfield Central: WP Brooklyn Daly 5 IP, 9 H, 5 K, 2 BB; Maddy Janssen IP, 0 H, 0 R; Michaela Schlattman 4-for-5, 2B, HR; Sammy Sabor 3-for-4, HR; Jenny Newtoff 3-for-4, GS

PRINCETON

Fieldcrest 6, Seneca 2

Seneca 14, Princeton 6

Seneca (13-13): WP Rachel Sangstab 5 IP, 3 ER, 7 H, 3 K; Sarah Radtke GS; Lexi Trompeter 3 H, HR

GIRLS SOCCER

Buffalo Grove 3, Elk Grove 0

Buffalo Grove: Allie Ingham 2 goals, Kelli Zickert goal, assist; Jessica Kovach assist

Fenwick 1, St. Ignatius 0

Fenwick (8-7-2): Nora Madden goal; Momo Chapa assist

Latin 1, Northside 0

Latin (9-2-2): Eden Pritikin goal

Providence 3, Marian Catholic 0

Providence (10-7-2, 3-5 East Suburban Catholic): Alyssa Dorning 2 goals, assist

FREEPORT

Freeport 3, Tinley Park 0

Harlem 2, Tinley Park 0

Sycamore 1, Tinley Park 0

GLENWOOD

Morton, Ill. 3, Wheaton Academy 1

Glenwood Chatham 3, Wheaton Academy 1

MOLINE

Prospect 6, Geneseo 1, title

Prospect 1, Moline 0

Prospect: Sarah LaCost goal; Elena Cukurs assist

NAPERVILLE INVITATIONAL

at Naperville Central

Waubonsie Valley 2, New Trier 1, title

at Naperville Central

Benet 2, Naperville Central 0

Benet (12-2-1): Michelle Morefield, Jacquie Kaufman goal, assist each

Evanston 5, Lincoln-Way Central 1

at Naperville North

St. Viator 1, WW South 1

Plainfield North 2, Lyons 0

Loyola 2, Palatine 0

TOURNAMENT OF CHAMPIONS

at Burlington (Iowa)

Homewood-Flossmoor 2, Peoria Christian 0

Homewood-Flossmoor (6-11): Lauren Hurley, Rachael Kirchschlager goal each

Lockport 1, Homewood-Flossmoor 0

Lockport (6-6-4): Taylor Stortz goal; Allie Pollinski assist

Metea Valley 4, Visitation Academy (Mo.) 1

Metea Valley (11-3-1): Tyler Proszowski 2 goals; Jenna Kentgen goal, assist

BOYS VOLLEYBALL

BENET

Benet d. Glenbard West 27-25, 25-22

Naperville Central d. Benet 25-23, 23-25, 25-16

Naperville Central d. St. Francis 25-22, 25-13

Neuqua Valley d. Oswego 25-20, 30-28

Plainfield Central d. Oswego 25-18, 25-19

St. Francis d. Glenbard West 13-25, 25-20, 25-16

Waubonsie Valley d. Neuqua Valley 25-22, 23-25, 25-16

Waubonsie Valley d. Plainfield Central 28-26, 25-13

DOWNERS NORTH

Glenbard East d. Metea Valley 25-15, 25-15, title

Downers North d. Schaumburg 22-25, 25-20, 15-7, third

Downers North d. Oak Lawn 25-11, 25-14

Downers North d. Bartlett 25-9, 25-14

Downers North d. Schaumburg 25-20, 21-25, 19-17.

Metea Valley d. Downers North 26-24, 25-23

Glenbard East d. Schaumburg 25-12, 25-12

Glenbard East d. Metea Valley 25-14, 25-15

Glenbard East d. Downers North Jv 25-16, 25-23

Glenbard East d. Riverside-Brookfield 25-19, 25-11

HERSEY

Hersey d. Conant 25-16, 25-13

Hersey d. Lakes 25-12, 25-20

Hersey d. St. Viator 25-16, 25-18

Hersey d. South Elgin 25-20, 25-18

Hersey d. York 27-25, 23-25, 15-11

Lakes d. Conant 26-24, 25-11

St. Viator d. Conant 25-17, 25-13

St. Viator d. Lakes 25-22, 27-25

St. Viator d. York 25-23, 25-22

South Elgin d. Conant 25-14, 25-21

South Elgin d. Lakes 25-16, 15-25, 15-5

South Elgin d. St. Viator 26-24, 25-19

South Elgin d. York 25-21, 25-19

York d. Lakes 25-13, 25-20

York d. Conant 25-19, 25-14

LATIN

St. Ignatius d. Wheaton Academy 25-17, 25-23, title

St. Ignatius d. Illiana Christian 25-13, 25-23

St. Ignatius d. Lake Forest Academy 25-17, 25-13

St. Ignatius d. Nazareth 25-12, 25-21

LIBERTYVILLE

Rolling Meadows d. Lakeview: 25-16, 25-8

Oak Forrest d. Rolling Meadows 25-20, 25-14

Libertyville d. Rolling Meadows 25-21, 25-19

Highland Park d. Rolling Meadows 25-23, 25-21

Rolling Meadows d. Lakeview 25-13, 25-5

LATIN

Illiana Christian d. Nazareth 25-15, 22-25, 15-9, third

Illiana Christian d. Lincoln Park 25-16, 25-14

Illiana Christian tie Latin 25-15, 25-27

St. Ignatius d. Illiana Christian 25-13, 25-23

Wheaton Academy d. Illiana 25-18, 25-20

LINCOLN-WAY EAST

Gold Division

Lincoln-Way East d. Lincoln-Way North 27-25, 25-21, title

Sandburg d. Lake Park 22-25, 25-22, 15-12, third

Lyons d. Lincoln-Way West 25-21, 27-25, fifth

New Trier d. Downers South 25-18, 25-22, seventh

Silver Division

Warren d. Naperville North 22-25, 25-22, 15-13, title

Maine South d. Minooka 25-11, 15-25, 15-13, third

Payton d. Marist 25-20, 25-18, fifth

Joliet Catholic d. Maine East 25-19, 26-24, seventh

Bronze Division

Lincoln-Way Central d. West Aurora 25-17, 25-20, title

St. Patrick d. Maine West 25-9, 25-21, third

Stagg d. Bolingbrook 25-22, 25-20, fifth

Willowbrook d. Homewood-Flossmoor 25-19, 25-14, seventh

BOYS WATER POLO

ST. CHARLES NORTH

Hersey 12, St. Rita 11

Hersey 16, Vernon Hills 12

St. Charles North 7, Hersey 6

St. Charles North 11, Young 3

St. Rita 20, Vernon Hills 13

St. Rita 14, Young 11

Vernon Hills 11, Young 10

STEVENSON

Fenwick 20, Palatine 7

Fenwick: Danny Farmer 6 goals

Fenwick 11, Lyons 5

Fenwick (24-3): Will Skowron 11 saves

GIRLS WATER POLO

YORK

Oak Park-River Forest 20, Latin 1

Oak Park-River Forest (21-2): Kevan Casson, Anna Vogel 3 goals each

Oak Park-River Forest 12, York 5

Oak Park-River Forest: Katie Appell, Genevieve Curry 3 goals each

Oak Park-River Forest 9, Young 2

Oak Park-River Forest: Appell 4 goals

BADMINTON

DUPAGE VALLEY

Teams: Naperville North 89. 5, Glenbard East 81.5, Naperville Central 81.5, Glenbard North 54.5, WW South 32.5, West Aurora 28, Lake Park 19.5, Wheaton North 10.5

No. 1 singles: Kyleen Jan, Naperville North d. Allison Ma, Naperville Central, 21-15, 21-14

CENTRAL SUBURBAN

Teams: New Trier 72, Deerfield 55.5, Evanston 53, Glenbrook South 48, Maine West 47.5, Maine South 46, Maine East 32.5, Glenbrook North 29, Waukegan 9.5

SOUTHWEST PRAIRIE

Teams: Oswego 43, Romeoville 36, Plainfield North 33, Plainfield South 28, Oswego East 16, Plainfield East 15, Plainfield Central 0

No. 1 singles: Leena Hwang, Oswego East d. Savannah Hoar, Plainfield South, 21-16, 21-8. No. 1 doubles: Hiba Iqbal-Danielle Evans, Plainfield East d. Angeleah Barin-Jillian Crocker, Romeoville, 21-19, 21-12

UPSTATE EIGHT

Teams: Metea Valley 57.5, East Aurora 39.5, Geneva 37, West Chicago 36.5, South Elgin 20.5, St. Charles East 20.5, Waubonsie Valley 20, Bartlett 19.5, Streamwood 12, Elgin 7.5

No. 1 singles: Moriah Gau, Metea Valley d. Amber McClain, East Aurora, 22-20, 23-25, 22-20

BOYS TENNIS

Batavia 5, Huntley 0

Huntley 4, Belvidere 1

Huntley 5, Rockford Lutheran 0

BROTHER RICE

Teams: St. Ignatius 76, Lockport 39, De La Salle 30, Marist 27, Shepard 25, Riverside-Brookfield 24, Brother Rice 15, Leyden 12

No. 1 singles: Steve Hill, De La Salle, d. Crofton Kelly, St. Ignatius, 6-2, 5-7, 6-4

No. 1 doubles: LJ Maloney and Bobby Solberg, St. Ignatius, d. Jimmy Fox and David Fox, St. Ignatius, 7-5, 7-6, (7-5)

GLENBARD NORTH

Teams: Glenbard North 8, Fenton 6, West Chicago 6, Streamwood 4

OSWEGO

Teams: Oswego 14, Glenbard South 12, Aurora East 5, Romeoville 5

No. 1 singles: Jason Koesler, Oswego, d. Miguel Rayos del Sol, Romeoville, 6-1, 6-0

No. 1 singles: Oscar Bacerra, Aurora East, d. Joe Meade, Glenbard South, 6-1, 7-5

LINCOLN-WAY EAST

Teams: York 46, Lincoln-Way East 40, Jacobs 34, Hinsdale South 32, Marian Catholic 31, Lake Park 25, Waubonsie Valley 22, Rockford Auburn 20, Lemont 18, Lockport 17

No. 1 singles: Kyle Scheffers, Marian Catholic, d. Tytus Metzler, Rockford-Auburn, 6-4, 0-6, 6-2

No. 1 doubles: Greg Murray and Rohan Chinwalla, Hinsdale South, d. Tom Emola and Jarek Jozwik, Lincoln-Way East, 6-3, 6-3

PRAIRIE RIDGE

Teams: Lake Zurich 44, Oswego East 36, Rockford Christian, Prairie Ridge, Willowbrook, Crystal Lake Central, Antioch, Jefferson

No. 1 singles: Dave Brown, Lake Zurich, d. Hayden Dzurisin, Prairie Ridge, 6-4, 6-7, 10-8

No. 1 doubles: Kolton Reitsch and Thomas Petrovic, Lake Zurich, d. Mitchell Perry and Ryan Zaprzal, Oswego East, 6-4, 6-2

BOYS GYMNASTICS

DOWNERS NORTH

Teams: Lyons 155.9; Glenbard West 148.7; Downers North 142.45; Hinsdale Central 142.2; York 130.4

All-Around: Chris Redichs, Lyons, 52.8; Horse: Redichs, 9.3; Bar: Alex Janicki, Lyons, 8.75; Rings: Tom Brethauer, Downers North, 9.1; P-Bars: Janicki, 8.9; Floor: Redichs, 9.55; Vault: Redichs, 9.3

BOYS LACROSSE

Libertyville 9, Glenbrook South 4

Libertyville 14, Wheaton North 8


The Latest
The Sky could regain control of the No. 1 seed with a win Sunday against the Phoenix Mercury and an Aces loss to the Seattle Storm.
In 17 games before the break, Copper was averaging 13.8 points (44.4% shooting) and 5.1 rebounds. In 12 games since, she was averaging 17.8 points (50% shooting) and 6.8 rebounds.
The Blue Devils’ seniors believe everything is back in its right place now that quarterback Adam Behrens has returned.
Cubs-Reds at Field of Dreams Stadium didn’t hook a grouchy grinch at first, but in the end it delivered.