Do you love snacks? Here’s why you eat more of them all day long

SHARE Do you love snacks? Here’s why you eat more of them all day long
adobestock_5483572.jpeg

Nowadays, it’s all about grazing — from morning to night — often relying on foods traditionally thought of as snacks to power through a busy day, according to new analysis by the research firm NPD Group. | stock.adobe.com

The days of eating three large meals a day have gone the way of the butter churn.

Now, it’s all about grazing from morning to night, and often relying on foods traditionally thought of as snacks to power through a busy day, according to new analysis by the research firm NPD Group. Americans ate an estimated 386 billion ready-to-eat snack foods last year, up from 356.4 billion in 2011.

A granola bar, dried cranberries and yogurt are often a meal for Shamika Johnson of Akron, Ohio, who also has protein snacks and almonds to get her through her daily to-do list.

“I work. I’m busy. Sometimes, it’s easier to get snacks,” said the 27-year-old masseuse. “Half the time, I don’t have time to sit down for a meal. Combining a bunch of snacks gives me what I need nutritionally.”

No candy for lunch, but …

Snacks are increasingly becoming part of Americans meals. We’re not talking about crushed potato chips on top of a casserole or raisins tossed into a salad. Snacks are no longer just munchables for a mid-morning or mid-afternoon pick-me-up, but the building blocks of meals.

“There’s a changed definition of what a meal is,” said David Portalatin, NPD’s national food and beverage analyst. “Today, I might have a piece of fruit and trail mix and call that lunch. In the past, we would’ve thought of that as exclusively snacks.”

The blurred line between snacks and the traditional trio of breakfast, lunch and dinner impacts what Americans choose to munch on, too. He pointed to breakfast sandwiches eaten as snacks, despite the first word of the food’s name.

Snacks: A tiny taste-tester

For some consumers, the small size of a packaged snack provides an opportunity to sample a new food or taste. It’s a way to do so without worrying about getting stuck with something they may not like, so there’s no guilt over wasted money with the remainder – assuming your food test ended with a spit take – ending up in the garbage can.

“They’re a low-risk way to try bold, new flavors,” said Portalatin. “We don’t have to commit to spending a lot of money. … I can experiment with that.”

Examples include açai and various chili peppers.

Snacks are also becoming healthier – like nuts, seeds and cheese — versus a doughnut. | stock.adobe.com

Snacks are also becoming healthier – like nuts, seeds and cheese — versus a doughnut. | stock.adobe.com

Chalk one up for health

As the divide between snacks and meals becomes more fluid, so does the definition of what’s good for you to snack on. In the past, snack foods were thought of more as indulgent, but with a national shift toward healthy eating, snacks have changed their game.

Not only are snacks become healthier – like nuts, seeds and cheese, versus a doughnut – they’re part of the movement that promotes grazing throughout the day.

“Today, they’re part of an overall wellness regimen, where we may want to have mini-meals across the day,” Portalatin said.

The economics of snacking

NPD’s research didn’t examine the price of snacking, but other experts say snack attacks are ambushing Americans’ wallets, too.

Snacks require more packaging. The costs come from the additional material needed to craft the packaging, the decreased efficiency of packing machines and the wear-and-tear on those pieces of equipment, which are moving more frequently to accommodate the smaller sizes, according to Duncan Darby, an associate professor of food, nutrition and packaging sciences at Clemson University.

“Those smaller packages are going to come at higher per ounce of food cost. It’s economies of scale,” he said, adding that for people grabbing snacks at convenience stores, there’s a higher mark-up, too.

Compare the price of a slim sleeve of nuts to a giant jar’s worth. For example, a 12-pack of 1.5-ounce bags of Blue Diamond Whole Natural Raw Almonds on Walmart’s website is $21 or just under $1.17 an ounce versus a 25-ounce bag of the same item, which is $11.68 or about 47 cents per ounce.

Darby explained that sometimes, it’s not about consumers failing to do the math, but about their wanting to save themselves the trouble of, say, scooping nuts out of a big container into small plastic bags to tote around.

It’s essentially a convenience tax.

“Snacks are a tad more expensive. I really don’t care,” said Johnson, the snacker from Ohio, who said she budgets for those higher food costs. “This is the 21st century. That’s how things are. … Snacks were fun, now they’re a reality. I need to have them to get through the day.”

Zlati Meyer, USA TODAY

Read more at usatoday.com

The Latest
The Grand Crossing neighborhood woman was found about 11 p.m. in the 800 block of West Garfield Boulevard, police said.
NBA
West, nicknamed “Mr. Clutch” for his late-game exploits as a player, went into the Hall of Fame as a player in 1980 and again as a member of the 1960 U.S. Olympic Team in 2010.
From parties, street festivals, family fun and much more, here’s what’s on Chicago’s Pride 2024 calendar.
The 49-year-old man was in an argument while trying to deliver food, then someone fired shots, police said.
Quietly compelling film shows how power of theater brings teen, parents together