clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Wednesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

RED-CENTRAL

Hyde Park 78, TEAM Englewood 35

Kenwood 58, DuSable 37

King 64, Dunbar 41

RED-WEST

Orr 71, North Lawndale 66

Orr (3-1, 2-1): Deryl Curry 26 pts; Donell Williams 12 pts, 18 rebs; Rakeon Drake 8 pts, 8 rebs

Urban Prep-West 81, Marshall 64

Urban Prep-West (4-4, 1-1): Stephen Ross 36 pts; Jaquan Johnson 8 pts, 12 assists

Young 59, Farragut 50

Young (3-1, 3-0): Joseph Toye 11 pts, 6 rebs; Derrick Freeman 10 pts

WHITE-CENTRAL

Curie 70, Phillips 52

Curie (5-1, 3-0): Devin Gage 20 pts, 8 rebs, 6 steals; Terry Smith Jr. 15 pts, 12 rebs

Lindblom 76, Robeson 49

Lindblom: Paris Edwards 18 pts; Chris Edomwande 17 pts

WHITE-WEST

Collins 69, Perspectives MSA 66

Collins (6-4, 2-1): Terwon Mathews 24 pts

Raby 73, Crane 29

Raby (10-1, 3-0): Talma Anderson 19 pts, 8 steals, 5 assist; Israel Doise 16 pts, 7 rebs, 4 steals

Westinghouse 73, Clemente 68

Westinghouse (6-5, 3-0): Ayo Dosunmu 26 pts, 4 rebs, 7 assists, 3 steals

BLUE-CENTRAL

Jones 63, Little Village 50

Jones (8-0, 3-0): Gabe Schwartz 13 pts, 5 rebs; Ellington Bramwell 12 pts, 10 rebs, 5 assists

Solorio 38, Bronzeville 34

Hope at Chicago Richards (Rescheduled to Jan. 8)

BLUE-SOUTH

Longwood 52, Washington 49

Longwood (6-6, 4-0): Erion Robertson 15 pts, 5 steals

BLUE-WEST

Austin 54, Kelvyn Park 45

Austin (8-2, 3-0): Marshaye Lacey 37 pts

Clark 88, Juarez 37

Marine 61, Douglas 60, OT

Marine: Donald Harris 20 pts, 10 rebs, 5 assists; Vincente Brown 13 pts, 8 rebs, 7 assists; DeWayne Ward 12 pts, 15 rebs, 2 blocks

GREEN-CENTRAL

Hubbard 64, Kennedy 52

Hubbard (5-4, 3-0): Deonte McReynolds 20 pts; Trayvon Bowens 16 pts

GREEN-WEST

Air Force 53, Phoenix 48

Manley 47, Legal Prep 38

NOBLE SPORTS

Bulls Prep 52, Rowe-Clark 51

Bulls Prep (4-0): Tracey Montgomery 18 pts; William Pearson 17 pts

Johnson 62, Comer 53

Johnson (7-3, 5-0): Canaan Morris 22 pts; Demacio Bailey 10 rebs

Muchin at Hansberry (Rescheduled to Jan. 15)

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest 67, Mundelein 42

Lake Forest (8-0, 4-0): Lorenzo Edwards 19 pts, 12 rebs

Libertyville 69, Lake Zurich 63

Vernon Hills 65, North Chicago 41

UPSTATE EIGHT RIVER

Larkin 71, Batavia 58

NONCONFERENCE

North Shore 52, Ida Crown 49

Rich Central 67, Mount Carmel 66, OT

Rich Central (5-4): Glen Abram, Jeremiah James 17 pts each

ADDISON TRAIL

Addison Trail 45, Naperville Central 44

Addison Trail (8-1): Eric Grygo 14 pts

Lake Park 1, Universal 0, forfeit

MARIST

T.F. South 66, Southland 51, title

T.F. South (8-5): DeAson Taylor 16 pts, 7 rebs; Brandon Johnson 14 pts, 5 rebs

Marist 55, Leyden 39

GIRLS BASKETBALL

Ag. Science 38, Bowen 24

Ag. Science (8-6, 8-1 Chicago South): Destiny Thames 18 pts; Yasmin Muhammad 8 pts

Aurora Christian 40, Newark 29

Aurora Christian: Gabby Galbato 15 pts; Natasha Brown 11 pts, 15 rebs; Casey Tokars 10 pts

Carver 43, Vocation 31

Lincoln-Way North 87, Richards 27

Lincoln-Way North (7-3): Lanie Hicks 18 pts

Marian Catholic 73, Batavia 30

Mooseheart 36, Elgin Academy 9

Northside 54, Von Steuben 36

Northside (4-6, 1-3 Windy-City North): Sarah Parks 29 pts, 16 rebs

Payton 58, Schurz 33

Payton (10-3, 9-0 Chicago North): Gabi Castillo 23 pts

Taft 47, Lane 19

Taft (5-6, 4-0 Windy-City North): Laken Pullman 19 pts

Universal 59, Lycée Français 20

Universal (8-4): Mariam Dahleh 25 pts; Rowanne Murrar 14 pts

MATHER

Willows 37, Mather 32

Willows: Bridget Birch 10 pts

Willows 55, U-High 34

Willows: Steph Sommers 11 pts; Maureen Conroy, Sarah Carter 10 pts each

OSWEGO

Marian Catholic 73, Batavia 30

BOYS BOWLING

Reavis 1,936, Argo 1,698

High game: Alvin Munoz, Reavis, 255; High series: Tony Shanklin, Reavis 432

T.F. South 1,826, Hillcrest 1,766

High game: Xavier Muhammad, Hillcrest, 266; High series: Muhammad, 524