Wednesday’s scores

tst.0257.346484.b924642093b748a6dfb2d706e0ddfb8c_630x420.jpg

WEDNESDAY’S RESULTS

BOYS BASKETBALL

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

Northridge 56, North Shore 20

Northridge (14-6, 8-1): Dylan Haig 16 pts; Steve Leazer 10 pts

SOUTH SUBURBAN BLUE

T.F. South 72, Tinley Park 68

T.F. South (10-11, 7-2): Ka-Ton Mays 15 pts; Donald Stone 14 pts

WHITE-CENTRAL

Dyett 76, South Shore International 32

Dyett (14-9, 2-8): Kenneth Mathis 29 pts; Deandre Smith 17 pts

WEST SUBURBAN GOLD

Morton 70, Willowbrook 50

Morton (11-5, 4-2): Greg Carter 15 pts

NONCONFERENCE

Austin 66, Manley 30

Austin (10-8): Marshaye Lacey 34 pts

Illinois Lutheran 64, Morgan Park Academy 60

Illinois Lutheran (11-3): Mack Newson 17 pts; Collin Borns 16 pts; Sam Geraci 11 pts

Parker 57, Payton 54, 3 OT

Parker (14-7): Henry Peters 15 pts; Zack Kupferberg 11 pts, 6 rebs; Marc Taylor 10 pts, 5 rebs

Rickover 73, Air Force 52

Rickover (14-3): Mike Jervervic 28 pts; Walter Carr 18 pts

PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS

First Round (in bracket order)

Uplift 84, Raby 69

Harlan 69, Kenwood 65

King 77, Brooks 62

King (14-9): Xavier Robinson 27 pts, 10 rebs; Jesse Young 15 pts, 16 rebs

Orr 75, Prosser 47

Young 71, Schurz 54

Vocational 69, DuSable 62

Vocational (14-10): Michael Taylor 28 pts; Dionte Ingram 16 pts, 6 assists; Keeshawn Palmer 10 pts

Morgan Park 105, Dunbar 30

Morgan Park (15-5): Josh Cunningham 36 pts, 22 rebs

Lincoln Park 58, Urban Prep-West 42

Lincoln Park (11-10): Samuel Mack 19 pts, 10 rebs; Toby Ewosho 15 pts, 8 rebs, 5 assists

Bogan 71, Lindblom 47

Farragut 64, Taft 44

Farragut (10-11): Joshua Adams 29

Curie 71, Perspectives-Calumet 37

Lane 64, Westinghouse 63

Lane (10-13): Admir Suljic 19 pts

Simeon 102, TEAM Englewood 36

GIRLS BASKETBALL

Aurora Christian 67, Mooseheart 34

Aurora Christian (13-12):  Alyssa Andersen 16 pts

Bartlett 65, East Aurora 24

Bartlett (15-10, 8-3 Upstate Eight): Liz Arco 17 pts, 11 rebs; Lauren Janczak 15 pts

Cary-Grove 33, Jacobs 16

Crystal Lake Central 35, Woodstock North 29

Crystal Lake Central: Evelyn Youel, Shannon Ellman 9 pts each

Grayslake North 34, Grayslake Central 31

Grayslake North: Kendall Detweiler 13 pts

Hampshire 58, Woodstock 36

Harvest Christian 45, Keith 4

Harvest Christian (13-9): Kylee Knox 13 pts, 4 rebs; Gabi Rodriguez 11 pts, 9 rebs

Huntley 50, McHenry 30

Huntley (21-3, 10-0 Fox Valley Valley): Ali Andrews 21 pts; Sam Andrews 12 pts

Larkin 60, Geneva 34

Latin 50, Taft 47

Latin (16-6): Bridget Cato 14 pts

Lincoln-Way East 45, Stagg 29

Lincoln-Way East (18-4, 9-2 SouthWest Suburban Blue): Claire McMahon 14 pts, 7 rebs; Kara Krolicki 14 pts

Lincoln-Way North 43, Lincoln-Way West 32

Lincoln-Way North (19-5, 9-2 SouthWest Suburban Red): Lanie Hicks 16 pts; Sam Pietruszynski 12 pts

Prairie Ridge 55, Dundee-Crown 45

Wheaton Academy 52, Chicago Christian 47

Wheaton Academy: Jamie Netzley 25 pts, 7 rebs

Willows 47, Parker 35

Willows: Brigid Walsh 23 pts

CHICAGO PREP TOURNAMENT

Christ the King 51, Cristo Rey 22, semifinal

Christ the King (16-6): Jada Wilson 13 pts, 6 rebs; Timneesha Caldwell 10 pts, 4 steals

Providence-St. Mel 36, Hope 26

GCAC RED TOURNAMENT

SEMIFINALS

at Mother McAuley

Mother McAuley 56, Trinity 48

Mother McAuley (17-8): Molly O’Malley 24 pts

Loyola 52, St. Ignatius 41

CONSOLATION SEMIFINALS

at Regina

Resurrection 47, Seton 30

St. Joseph 49, Regina 45

St. Joseph: Chanel Brown 13 points, 11 rebs; Kietta Saunders 12 pts, 4 steals

GCAC WHITE TOURNAMENT

SEMIFINALS

at De La Salle

De La Salle 46, Queen of Peace 34

De La Salle (13-6): Akilah Fletcher 17 pts; Kelsey Herrera 11 pts

Gordon Tech 54, Mount Assisi 31

Gordon Tech (18-7): Jillian Conneely, Pamela Telis 12 pts each

METRO PREP TOURNAMENT

Universal 47, Hinsdale Adventist 45

Universal (21-4): Mallak Ahmad 13 pts, 6 steals; Ayyah Ghouleh scored 10 pts, 9 rebs

THURSDAY’S GAMES

PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS

Semifinals, at Chicago State

Young vs. Marshall, 5

Brooks vs. Morgan Park, 7

GYMNASTICS

GLENBARD NORTH

Teams: Glenbard North 137.525, Addison Trail 135.75, Willowbrook 127.875, Glenbard South 122.5

All-around: Kennedy O’Neill, Addison Trail, 36.525; Allison Wahrman, Glenbard North, 34.6; Shayna Bott, Glenbard North, 34.55; Cassidy McFarlane, Willowbrook, 34.375; Tamara Mendez, Addison Trail, 34.05; Vault: O’Neill, 9.35; Bott, 9.175; Wahrman, 9.15; Kate Rumel, Glenbard South, 9.0; Mendez, 8.825; Bars: Mendez, 8.975; McFarlane, 8.8; O’Neill, 8.8; Bott, 8.575; Wahrman, 8.3; Beam: O’Neill, 9.225; Anna Slater, Glenbard North, 9.025; Annelise Frank, Glenbard North, 8.55; Terra Garcia, Addison Trail, 8.3; McFarlane, 8.275; Floor: Slater, 9.2; O’Neill, 9.15; Wahrman, 9.125; Casey Boksha, Addison Trail, 8.85; Bott, 8.25

LAKE PARK

Teams: Prairie Ridge 148.3750; Lake Park 137.6500; Hersey 136.6750; Elk Grove 127.9500

All-around: Rachel Underwood, Prairie Ridge, 38.525; Amelia Rafferty, Elk Grove, 37.825; Maddie Solka, Prairie Ridge, 37.0; Kendall Rumford, Prairie Ridge, 36.7; Annalise Donati, Lake Park, 36.225; Vault: Solka 9.6; Underwood 9.55; Rafferty 9.45; Rumford 9.425; Dylann Perrone, Prairie Ridge, 9.325; Bars: Underwood 9.625; Solka 9.4; Rumford 9.375; Rafferty 9.35; Annie Johnson, Hersey, 9.0; Beam: Underwood 9.625; Rafferty 9.45; Perrone 9.225; Jada Berkland, Prairie Ridge, 9.2; Donati 9.15; Floor: Underwood 9.725; Rafferty 9.575; Perrone 9.1; Donati 9.075; Solka 9.075

NAPERVILLE NORTH

Teams: Naperville North 138.3; Oswego 133.975; Waubonsie Valley 124.7; Hinsdale South 106.95

All-around: Annell Kawaoka, Naperville North, 36.10; Michaela Robert, Naperville North, 35.3; Alayna Dieter, Oswego, 33.65; Alexia Stamas, Oswego, 33.325; Alecia Sahatdjian, Oswego, 32.425; Vault: Kawaoka, 9.525; Robert, 9.475; Stephanie Mueller, Naperville North, 8.80; Jordyn Anderson, Oswego, 8.775; Stamas, 8.70; Bars: Dieter, 8.00; Robert, 7.95; Hayley Priebe, Oswego, 7.875; Stamas, 7.775; Allie Pecorin, Naperville North, 7.725; Beam: Kawaoka, 9.575; Erika Climo, Naperville North, 9.075; Dieter, 8.85; Auguste Fahrlander, Oswego, 8.375; Robert, 8.30; Floor: Robert, 9.575; Climo 9.425; Kawaoka, 9.30; Stamas, 9.20; Megan Dobbertin, Oswego, 8.825

STEVENSON

Teams: Glenbrook South 140.125; Stevenson 138.925; Niles West 131.225, Niles North 121.9

All-around: Hannah Hartley, Glenbrook South, 37.1; Elizabeth Shank, Stevenson, 37.075; Alyssa Weisberg, Stevenson, 36.95; Catherine Steegmueller, Niles West, 36.325; Kaci Castino, Glenbrook South, 34.725; Vault: Hartley, 9.35; Weisberg, 9.25; Steegmueller, 9.2; Shank, 9.15; Castino, 9.1; Bars: Shank, 9.325; Steegmueller, 9.275; Weisberg, 9.15; Mikaela Webb, Stevenson, 9.1; Hartley, 9.025; Beam: Weisberg, 9.4; Hartley, 9.3; Shank, 9.275; Steegmueller, 9.075; Webb, 8.675; Floor: Hartley, 9.425; Shank, 9.325; Weisberg, 9.15; Steegmueller, 8.775; Valerie Fung, Niles West, 8.675

BOYS SWIMMING

Lake View 62, Roosevelt 28

The Latest
The woman, 21, and the 15-year-old boy were shot about 9:20 p.m. in the 9300 block of South Bishop Street, police said.
The boy was struck as he stood on a sidewalk about 10 p.m. in the 1500 block of South Sawyer Avenue.
In addition to the girl, two boys, ages 1 and 7, were each shot multiple times. Five adults were also wounded.
Imanaga made his third major-league start Saturday against the Mariners and picked up his second win.