clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Week 1 football schedule

Friday, August 26

BIG NORTHERN

Genoa-Kingston at Rockford Lutheran

Mendota at Dixon

PUBLIC INTER-CITY 1

Amundsen vs. Von Steuben at Winnemac

PUBLIC INTER-CITY 5

Chicago Richards at Back of the Yards

Farragut vs. Crane at Rockne

DUPAGE VALLEY

Glenbard North at Naperville Central

Metea Valley at Neuqua Valley

Waubonsie Valley at Lake Park

Wheaton-Warrenville South at Wheaton North

FOX VALLEY

Hampshire at Dundee-Crown

Jacobs at Huntley

McHenry at Crystal Lake South

Prairie Ridge at Cary-Grove

NORTHEASTERN ATHLETIC

Alden-Hebron at Rockford Christian Life

Hope Academy at South Beloit, Wis.

Ottawa Marquette at Kirkland Hiawatha

Westminster Christian at Mooseheart

NIC-10

Belvidere North vs. Rockford Jefferson at Rockford Auburn

Rockford Boylan at Belvidere

Rockford Guilford at Harlem

SOUTHWEST PRAIRIE

Oswego at Minooka

Oswego East at Joliet West

Plainfield Central at Plainfield North

Plainfield East at Joliet Central

Plainfield South at Romeoville

NON-CONFERENCE

American Fork, UT at Hinsdale Central

Argo at Hillcrest

Aurora Central Catholic at Aurora Christian

Austin at Morris

Batavia at Belleville West

Bogan at Marine

Bowen vs. Marian Central Catholic at Harding

Bradley-Bourbonnais at Champaign Centennial

Bronzeville vs. Senn at Winnemac

Bulls Prep at Chicago Christian

Butler at Thornridge

Byron at Burlington Central

Buffalo Grove at Niles West

Chicago Academy vs. DuSable at Eckersall

Christ’s Church, FL at St. Edward

Coal City at Reed-Custer

Conant vs. Bartlett at Streamwood

Curie vs. Raby at Hanson

De La Salle at Niles North

Deerfield at Lakes

Downers Grove South at Homewood-Flossmoor

Dunbar at Nazareth

Dwight at Seneca

Ellison at Marmion

Fenger vs. TEAM Englewood at Gately

Fenton at Leyden

Foreman vs. Noble-Johnson at Stagg

Fremd at Lake Zurich

Gary Roosevelt, IN vs. Vocational at Gately

Glenbard South at Addison Trail

Glenbard West at Bolingbrook

Glenbrook North at Wheeling

Glenbrook South at Barrington

Grant at Crystal Lake Central

Harlan at Goode

Herscher at Momence

Hersey at Highland Park

Hinsdale South at Prospect

Hubbard at Evanston Hubbard at Evanston

Joliet Catholic at Franklin, WI

Kaneland vs. Brooks at Gately

Kankakee at Danville

Kelvyn Park at Harvard

Kenosha Tremper, WI at Antioch

Lake Forest at Glenbard East

Lake View at Westmont

Lemont at Richards

Leo at Ottawa

Libertyville at Elk Grove

Lincoln-Way Central at St. John, IN

Lincoln-Way East at South Bend Adams, IN

Lincoln-Way West at Proviso West

Lindblom vs. Lincoln Park at Hanson

Lisle at Sandwich

Lockport at Downers Grove North

Longwood at Reavis

Loyola at Milwaukee Marquette, WI

Lyons vs. Warren

McNamara at IC Prep

Manteno at Peotone

Marengo at Winnebago

Marshall vs. Urban Prep West at Rockne

Montini at Maine South

Morton at Riverside-Brookfield

Mundelein vs. Larkin at Elgin

Naperville North at Sandburg

New Trier at York

Oak Lawn at Lane

Palatine at Stevenson

Pekin at Oak Forest

Phillips vs. Fenwick at Triton College

Phoenix at Thornwood

Plano at Johnsburg

Rauner at ITW Speer

Rolling Meadows vs. St. Viator at Forest View

Roosevelt vs. DePaul Prep at Lane

Round Lake at Woodstock

Rowe-Clark vs. Golder at Lane

St. Charles North at Schaumburg

St. Francis at Geneva

St. Ignatius at Bremen

St. Joseph at Elmwood Park

St. Joseph-Ogden at Wilmington

St. Laurence at Benet

St. Louis Chaminade, MO at Belleville East

Simeon at Oak Park-River Forest

Solorio at Ridgewood

South Elgin at St. Charles East

South Shore at Geneseo

Stagg at Rich Central

Streamwood at Hoffman Estates

Streator at East Peoria

Sycamore at Sterling

TF North at Shepard

TF South at Crete-Monee

Tinley Park at Rich South

UIC Prep at Woodstock North

United at LaSalle-Peru

Urban Prep Bronzeville vs. Collins at Douglass Park

Urban Prep Englewood at Marian Catholic

Vernon Hills at Grayslake Central

Walther Christian at Milford

Wauconda at Richmond-Burton

Waukegan at North Chicago

Waukesha West, WI at Carmel

Wheaton Academy at West Chicago

Willowbrook at Grayslake

Yorkville at West Aurora

Zion-Benton at Salem Westosha Central, WI

Saturday, August 27

PUBLIC INTER-CITY 1

North Grand vs. Prosser at Hanson

PUBLIC INTER-CITY 5

Juarez vs. Chicago Tech Academy at Hanson

Little Village vs. Catalyst/Maria at Rockne

NORTHEASTERN ATHLETIC

Luther North at Midland-River Valley

NON-CONFERENCE

Andrew at Bloom

Baker vs. Woodlawn at Eckersall

Carver vs. Washington at Gately

Clemente vs. Harper at Stagg

Douglass vs. Kelly at Kelly Park

East St. Louis at Providence

Eisenhower vs. Kenwood at Gately

Elgin vs. East Aurora at Aurora Christian

Evergreen Park vs. Ag. Science at Stagg Stadium

Guerin vs. Sullivan at Eckersall

Hirsch vs. Clark at Rockne

Hope vs. Manley at Winnemac

Hyde Park at Orr

Maine East vs. Schurz at Lane

Maine West at Proviso East

Mather vs. DRW Trading at Rockne

Morgan Park vs. Steinmetz at Hanson

Muchin vs. King at Gately

Noble Street vs. Pritzker at Hanson

Notre Dame at Thornton

Payton vs. Comer at Lane

Perspectives Leadership vs. Hansberry at Stagg

Rich East vs. North Lawndale at Lane

Rochelle vs. Corliss at Gately

St. Louis Burroughs, MO at Lake Forest Academy

Tilden vs. Kennedy at Rockne

Uplift vs. Noble Academy at Lane

Young at Westinghouse

Sunday, August 28

NON-CONFERENCE

Brother Rice vs. Marist at Soldier Field

Julian vs. Robeson at Gately

St. Patrick vs. St. Rita at Soldier Field

Taft vs. Mount Carmel at Soldier Field