clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school football schedule: Week 1

Here’s the complete area football schedule for the first week of the season.

Hersey’s Ben Clawson (33) knocks the ball out of Rolling Meadow’s Daniel Sobkowicz (8) hands in the end zone.
Kirsten Stickney/For the Sun-Times

Please send scores or corrections to preps@suntimes.com

Friday, August 27

FOX VALLEY

Crystal Lake Central at Huntley, 7

Crystal Lake South at Jacobs, 7

Dundee-Crown at Cary-Grove, 7

Hampshire at Burlington Central, 7

McHenry at Prairie Ridge, 7

UPSTATE EIGHT

Bartlett at Glenbard South, 7:30

East Aurora at Elgin, 7:30

Fenton at South Elgin, canc.

Larkin at Glenbard East, 7:30

Streamwood at West Chicago, 7:30

NONCONFERENCE

Ag. Science at De La Salle, 6

Argo at Joliet Central, 6:30

Aurora Central at Plano, 7:30

Bishop McNamara at Marmion, 7:30

Bolingbrook at Minooka, 7

Brooks at Eisenhower, 7

Brother Rice at Hillcrest, 7

Buffalo Grove at Lincoln-Way Central, 6

Carmel at Libertyville, canc.

Chicago Military at Marine, 4

Christ the King at St. Edward, 7:30

Clark vs. King at Gately, 1

Comer at Geneseo, 7

Conant at Lake Park, 7

Corliss vs. Julian at Gately, 4

Crete-Monee at Lincoln-Way East, 6

Curie at Marist, 6

Deerfield at Hinsdale South, 7

DePaul Prep vs. Payton at Lane, 4

East Peoria at Streator, 7

Elk Grove at Maine West, 7

Evanston at Kenosha Indian Trail, Wis., 7

Fenger vs. Chicago Richards at Stagg, 1

Fieldcrest at Aurora Christian, 7

Foreman at Speer, 7:15

Geneva at Metea Valley, 7:30

Glenbrook South at Rolling Meadows, 7

Hansberry at Chicago Christian, 7:15

Hersey at Lincoln-Way West, 7

Highland Park at Leyden, 7

Hoffman Estates at Downers Grove North, 7

Hubbard at Grayslake Central, 7

Hyde Park vs. Dyett at Stagg, 4

IC Catholic at Montini, 7:15

Kaneland at Andrew, 7:30

Kenwood at Lane, 7

Lake Forest at St. Francis, 7:30

Lake View at Niles North, 7

Lake Zurich at Fremd, 7:30

LaSalle-Peru at Morton, Ill., 7:30

Lincoln Park vs. Amundsen at Winnemac, 4

Lindblom at East Moline, 6

Lisle at Harvard, 7

Lockport at Joliet West, 6:30

Maine South at Stevenson, 7:30

Manteno at Evergreen Park, 7

Marian Central at Johnsburg, 7

Moline at St. Laurence, 7:30

Morgan Park at Fenwick, 7:30

Morris at Coal City, 7

Morton at Riverside-Brookfield, 7:15

Mount Carmel at St. Rita, 7:30

Mundelein at Grant, 7:15

Naperville Central at Hinsdale Central, 7

Naperville North at Benet, 7

New Trier at Lyons, 7

Niles West at Maine East, 7

Notre Dame at Glenbard North, 7:30

Oakwood at Momence, 7

Oswego at Neuqua Valley, 7

Oswego East at Waubonsie Valley, 7

Ottawa at Sandwich, 7

Palatine at St. Charles North, 7:30

Peoria Manual at Peotone, 7

Phillips at Batavia, 7:30

Plainfield Central at Addison Trail, 7

Plainfield North at Plainfield East, 7

Pritzker at Perspectives, 7:15

Prospect at Sandburg, 7

Proviso East at Bradley-Bourbonnais, 7:30

Proviso West at Wauconda, 7

Raby at UP-Englewood, 4

Reed-Custer at Elmwood Park, 7

Rich Township at Oak Lawn, 7

Richards at Nazareth, 7

Rochelle at Woodstock, 7

Round Lake at Wheeling, 7

St. Charles East at Lemont, 7:30

St. Patrick at Warren De La Salle, Mich., 6

St. Viator at South Elgin, 7:30

Salt Fork at Dwight, 7

Schurz at Ridgewood, 7

Shepard at Kankakee, 7

Simeon at Joliet Catholic, 7

Stagg at Zion-Benton, 7:30

Sterling at Lakes, 7

Sycamore vs. DeKalb at NIU, 7

Taft at Glenbrook North, 7

TF North at Homewood-Flossmoor, 7

TF South at Chesterton, Ind., 7

Thornridge at Bremen, 6

Thornwood at Marian Catholic, 7

Tilden vs. Carver at Gately, 7

Tinley Park at Reavis, 7

UIC Prep vs. Senn at Winnemac, 1

UP-Bronzeville at Richmond-Burton, 7

Vernon Hills at Grayslake North, 7

Von Steuben at St. Ignatius, 7:30

Warren at Barrington, 7:30

Waukesha Catholic, Wis. at Antioch, 7

West Aurora at Plainfield South, 7

Westmont at Walther Christian, 7

Westville at Seneca, 7

Wheaton Academy at Brookfield East, Wis., 7

Wheaton North at Downers Grove South, 7:30

Wheaton-Warrenville South at Oak Park-River Forest, 7:30

Willowbrook at Providence, 7:30

Wilmington at Marengo, 7

Woodstock North at Westosha Central, Wis., 7

York at Schaumburg, 7:30

Yorkville at Romeoville, 7

Saturday, August 28

NONCONFERENCE

Bulls Prep at Leo, 7

Butler vs. Prosser at Rockne, 7

Chicago Academy vs. Catalyst-Maria at Stagg, 4

Clemente vs. Young at Rockne, 4

Collins vs. Bogan at Stagg, 1

Crane vs. DuSable at Stagg, 10 a.m.

Dakota at Ottawa Marquette, 1

Dunbar at Herscher, 2

Gage Park at Kelly, 10 a.m.

Grandville, Mich. at Glenbard West, 1

Harlan vs. Mather at Winnemac, 4

Hope Academy at Thornton, noon

Juarez vs. Sullivan at Winnemac, 1

Little Village vs. Kennedy at Rockne, 1

Marshall at Orr, noon

Milwaukee Marquette, Wis. at Loyola, 1:30

North Chicago at Waukegan, 11:30 a.m.

North Lawndale vs. South Shore at Eckersall, 4

Oak Forest at Westinghouse, noon

Phoenix at Back of the Yards, 4

Rauner at Bloom, 5

Roosevelt vs. Rowe-Clark at Rockne, 10 a.m.

Solorio at Steinmetz, 4

Vocational at Goode, 1

Woodlawn vs. Bowen at Eckersall, 1