clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Friday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

BIG NORTHERN EAST

North Boone 67, Burlington Central 64

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McNamara 60, Mount Carmel 57

DePaul Prep 74, St. Francis de Sales 56

DePaul Prep (7-2, 3-1): Raequan Williams 17 pts

Hales 79, St. Laurence 71

Hales (8-1, 4-1): Johnny Fox 18 points; Larry Joseph 16 pts

Leo 55, Brother Rice 53

Loyola 46, Providence 39

St. Joseph 65, Seton 48

St. Joseph (8-1, 3-1): Jordan Ash 18 pts, 7 rebs; Nick Rakocevic 15 pts, 11 rebs, 3 blocks; Joffrey Brown 11 pts, 8 rebs

CENTRAL SUBURBAN NORTH

Deerfield 54, Maine West 29

Highland Park 48, Maine East 21

Highland Park (6-2, 2-1): Jordan Krawitz 17 pts

Niles North 58, Glenbrook North 38

Niles North (7-2, 3-0): Chrishawn Cook 21 pts

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Glenbrook South 65, Waukegan 50

Maine South 56, Evanston 47

New Trier 67, Niles West 45

CHICAGO PREP

St. Benedict 68, Cristo Rey 17

DUPAGE VALLEY

Lake Park 68, Glenbard North 39

Naperville Central 47, Wheaton North 43

Naperville North 54, WW South 40

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Joliet Catholic 89, Carmel, 71

Joliet Catholic (6-6, 1-1): Jalen Jackson 27 pts; Drake Fellows 17 pts, 18 rebs

Marist 54, Marian Central 50

Marist (11-2, 2-0): Chamar Hawkins 15 pts

Notre Dame 54, St. Patrick 50

Notre Dame (7-1, 2-0): Lucas Simon 14 pts; Joe Mooney, Ammar Becar 9 pts each; Donte Washington 7 rebs

St. Viator 78, Nazareth 37

INTERSTATE EIGHT

Herscher 43, Wilmington 42

Peotone 57, Seneca 44

Peotone (7-2, 4-0): Kale Maupin 16 pts, 7 rebs; Matt Gaskin 16 pts; Ryan Wenzel 11 pts, 6 rebs

Plano 51, Westmont 38

Plano (4-5, 2-2): Udo Agomo 11 pts

Reed-Custer 96, Lisle 67

Sandwich 52, Coal City 43

Streator 46, Manteno 34

LITTLE TEN

Indian Creek 63, Hinckley-Big Rock 36

Newark 87, Leland-Earlville 51

Newark (4-6, 2-1): Jack Clausel 33 pts

METRO SUBURBAN EAST

Chicago Christian 60, Guerin 57, OT

Illiana Christian 82, Elmwood Park 43

Illiana Christian (9-0, 3-0): Zack Pruim 24 pts; Matthew Zandstra 13 pts

Ridgewood 55, Walther Christian 33

METRO SUBURBAN WEST

Riverside-Brookfield 81, Fenton 44

Riverside-Brookfield (8-0, 4-0): San Johnson 10 pts, 12 rebs, 11 assists

St. Edward 74, Aurora Central 70

Wheaton Academy 70, IC Prep 56

MID-SUBURBAN EAST

Elk Grove 54, Buffalo Grove 50

Hersey 75, Rolling Meadows 64

Hersey (5-4, 2-1): Payton Haas 22 pts; Joe Coffaro 20 pts; Zak Cooper 16 pts

Prospect 48, Wheeling 40

MID-SUBURBAN WEST

Barrington 65, Fremd 57

Barrington (7-3, 3-0): Rapolous Ivanauskas 24 pts

Conant 60, Hoffman Estates 55

Palatine 51, Schaumburg 47

NORTH SUBURBAN LAKE

Stevenson 50, Warren 41

RIVER VALLEY

Beecher 60, Donovan 41

Grant Park 53, Illinois Lutheran 47, OT

St. Anne 50, Gardner-South Wilmington 19

SOUTH SUBURBAN

Bremen 54, Argo 44

Eisenhower 86, Tinley Park 78

Hillcrest 82, Shepard 31

Hillcrest: Taylor Adway 15 pts; Tylen Williams 14 pts

Lemont 53, Evergreen Park 37

Lemont (7-2, 4-0): Nick Wisz 13 pts; Rory Cunningham 12 pts, 6 rebs

T.F. North 48, Richards 37

T.F. South 54, Reavis 50

T.F. South (8-5, 3-1):Brandon Johnson 14 pts, 5 rebs, 2 blocks; Lawrence Lemon 12 pts, 6 rebs

SOUTHWEST PRAIRIE

Minooka 54, Romeoville 52

Oswego East 77, Oswego 71

Oswego East (1-6, 1-2): Demetrius Ewing 31 pts

Plainfield East 63, Plainfield North 61

Plainfield South 69, Plainfield Central 50

Plainfield South (1-6, 1-2): Jacob Buchner 21 pts

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Homewood-Flossmoor 72, Joliet West 71, OT

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Lincoln-Way West 55, Lincoln-Way Central 48

Lincoln-Way West (6-0, 3-0): Marco Pettinato 21 pts, 9 rebs; Craig Majcher 13 pts; Trace Howard 10 pts

SUBURBAN CHRISTIAN

St. Francis 48, Montini 25

UPSTATE EIGHT RIVER

Batavia 85, Elgin 47

Geneva 53, Streamwood 30

St. Charles North 59, Larkin 46

UPSTATE EIGHT VALLEY

Bartlett 72, East Aurora 57

Metea Valley 83, South Elgin 51

Neuqua Valley 52, West Aurora 47

Waubonsie Valley 45, Glenbard East 35

WEST SUBURBAN GOLD

Addison Trail 63, Leyden 53

Addison Trail (9-1, 2-1): Matt Gontarek, Ryan Zygowicz 14 pts each

Hinsdale South 51, Downers South 42

WEST SUBURBAN SILVER

Lyons 60, Oak Park-River Forest 51

Lyons (8-1, 3-0): Harrison Niego 22 pts; Connor Niego 14 pts

NONCONFERENCE

Collins 63, Chicago Tech 46

Collins (7-4): Terwon Matthews 17 pts, 5 assists

Lincoln-Way East 50, Andrew 47

Northside 69, Ogden 39

Northside (5-6): Ari Perlmutter 20 pts, 11 rebs; Mana Hillmara 7 pts, 13 rebs

St. Rita 51, Simeon 46

St. Rita (5-1): Charles Matthews 17 pts, 13 rebs; Kain Harris 16 pts; Armani Chaney 10 pts

Vernon Hills 62, Grayslake Central 50

CITY OF PALMS CLASSIC

at Bishop Verot (Fort Myers, Fla.)

High Point Wesleyan Christian (N.C.) 84, Young 72

GIRLS BASKETBALL

Antioch 55, Grant 33

Benet 61, Providence 42

Benet (12-0): Emily Eshoo 17 pts; Emily Schramek 13 pts; Elise Stout 11 pts, 7 rebs, 5 steals; Kathleen Doyle 7 pts, 5 assists

Bishop McNamara 66, St. Joseph 45

Bishop McNamara (11-1, 2-0 East Suburban Catholic): Khadaizha Sanders 22 pts, 9 assists; Kelly Rudin 10 pts, 8 rebs; Corinne O’Connor 10 pts, 7 rebs, 4 steals

Buffalo Grove 74, Elk Grove 52

Buffalo Grove: Julie Jambrone 24 pts; Maddie Welter 17 pts; Maddy Callahan 15 pts

Evanston 49, Maine South 42

Evanston: Leighah Wool 14 pts; Savannah Norfleet 12 pts; Krystal Forrester 10 pts, 5 rebs

Harvest Christian 61, Rockford Christian 44

Harvest Christian: Kylee Knox 32 pts; Paulina Castro 14 pts; Rachel Oostdyk 4 pts, 10 rebs

Hersey 55, Rolling Meadows 46

Lake Park 60, Universal 38

Lincoln-Way West 66, Morris 36

Lincoln-Way West (9-0): Dani Morgan 17 pts

Lisle 38, Reed-Custer 23

Lisle (7-5, 4-1 Interstate Eight): Leah Reeves 10 pts; TyAnn LeGrand-Melton 9 pts, 5 rebs, 5 assists; Monifah Davis 9 pts, 5 rebs

Luther North 45, Willows 33

Luther North (7-6): Ariel Schumaker 12 pts, 12 rebs; Amber Jackson 8 pts, 15 rebs

New Trier 62, Niles West 42

New Trier: Jeannie Boehm 18 pts

Palatine 44, Schaumburg 41

Palatine (4-7, 1-2 Mid-Suburban West): Ashley Shapiro 22 pts

Peotone 58, Bradley-Bourbonnais 42

Peotone: Cora Graffeo 22 pts; Carley Maupin 16 pts

Prospect 44, Wheeling 33

Stevenson 74, Mundelein 30

Westmont 51, Plano 44

Willowbrook 53, Morton 51

Willowbrook: Josie Zabran 18 pts; Michala Giammarrino 9 pts

WW South 52, Naperville North 38

OTTAWA

Kaneland 60, Pontiac 44

Kaneland (6-2): Bailey Crimmins 23 pts, 9 rebs; Ally Van Bogaert 12 pts, 6 rebs; Jen Weber 8 pts, 3 rebs

NIKE TOURNAMENT OF CHAMPIONS (Phoenix, Ariz.)

Fremd 47, Bishop Alemany (Cal.) 46

Fremd: Haley Gorecki 24 pts; Brianna Lewis 10 pts, G-W shot

WRESTLING

Grant 64, North Chicago 6

Lincoln-Way East 57, Stagg 12

Plano 42, Reed-Custer 13

Providence 42, St. Rita 31

BOWEN

Bowen 66, Comer 12

Bowen 61, Solorio 15

T.F. SOUTH-OAK LAWN

Lincoln-Way North 42, T.F. South 36

Oak Lawn 45, Lincoln-Way North 27