clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Saturday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

METRO SUBURBAN EAST

Chicago Christian 42, Timothy Christian 32

NORTHEASTERN ATHLETIC

Christian Life 71, Alden-Hebron 45

UPSTATE EIGHT VALLEY

Neuqua Valley 50, Waubonsie Valley 35

WEST SUBURBAN SILVER

Hinsdale Central 75, Oak Park-River Forest 62

NONCONFERENCE

Benet 53, Conant 29

Bishop McNamara 49, Marquette Catholic (Ind.) 46

Evanston 49, Loyola 39

Evanston (7-3): Chris Hamil 9 pts; Nojel Eastern 7 pts; Elijah Williams 7 rebs

Hales 65, U-High 47

Lake Forest 56, Deerfield 48

Lake Forest (9-0): Evan Boudreaux 18 pts, 12 rebs; Noah Karras 13 pts

Marine 41, Foreman 40

Marine (4-4): DeWayne Ward 17 pts, 17 rebs; Vincente Brown 11 pts, 4 rebs, 4 assists; Donald Harris 14 pts

Niles North 89, Sullivan 28

Niles North (8-2): Damaria Franklin 17 pts

Riverside-Brookfield 66, Lyons 64

Stagg 60, Universal 37

Stagg (3-8): Joe Zaromba 11 pts; Nick Worst 10 pts

West Aurora 72, Downers South 35

AG. SCIENCE

Goode 71, Ag. Science 66

Hirsch 66, Washington 51

Marine 41, Foreman 40

Prosser 56, ACE Tech 33

CITY OF PALM CLASSIC

at Bishop Verot, (Fla.)

Young 64, Betonville (Ark.) 52

Young (4-2): Joseph Toye, Willie Herenton 15 pts each; Lucas Wiliamson 10 pts

HOLY TRINITY

Chicago Math & Science 45, Holy Trinity 44

Muchin 47, Noble Street 42, OT

JACOBS

Barrington 65, South Elgin 43

Barrington (8-3): Rapolas Ivanauskas 22 pts

Carmel 71, Grant 62

Cary-Grove 47, Johnsburg 37

Jacobs 71, Bartlett 61, OT

Lakes 55, Rockford Jefferson 50

Lakes (4-6): Ethan Sage 18 pts, 9 rebs; Ben Haviland 11 pts; David Miloston 10 pts

Larkin 58, Prairie Ridge 48

Marian Central 46, Huntley 32

Marian Central (6-3): Adam Pischke 19 pts

Zion-Benton 78, Crystal Lake South 66

KING OF THE BLUEGRASS

at Fairdale (Ky.)

South Shore (N.Y.) 50, De La Salle 41

De La Salle (6-3): Brandon Hutton 11 pts, 12 rebs; Karl Harris 9 pts

MARENGO

Antioch 44, Clark 38

Antioch: Kyle Gofron 13 pts; Matt Powers 9 pts

Marengo 52, Stillman Valley 30

Marengo: Zach Knobloch 18 pts; Weston Shepard 9 pts

Richmond-Burton 68, Harvest Christian 39

Richmond-Burton (6-2): Joe St. Pierre 23 pts; Reggie Banks 18 pts; Blaine Bayer 13 pts

Round Lake 46, Crystal Lake Central 44

Round Lake: Austin Soto 17 pts; Cezar Rogers 9 pts

Sycamore 65, Rockford Christian 45

Sycamore (4-3): Jack Mizgalski 15 pts; Ty Sulaver 11 pts

Wauconda 83, Elgin 75

Wauconda (7-3): Richard Sidlowski 25 pts; Benjamin Carlson 21 pts; Zachary Lahrman 19 pts

Westminster Christian 70, Woodstock North 42

Westminster Christian (8-2): Ian Merlak 26 pts; Connor Rejmen 20 pts

Woodstock 58, North Boone 31

PROVISO WEST

New Trier 63, Providence-St. Mel 49

New Trier (5-4): Robbie Abuls 19 pts; David Ashmore 10 pts; Ryan Haak 8 pts

Proviso West 60, Phillips 56

Proviso West (4-4): Rizzo Moore 20 pts, 10 rebs; Khalil Walker 10 pts; Jamonte Robinson 8 pts

CHRISTMAS INTERNATIONAL SHOOTOUT

at Windsor Catholic Central HS (Ontario)

St. Marguerite d’Youville (Ontario) 73, Lane 59

Lane (3-6): DiAngelo Perry 14 pts

CRETE-MONEE SHOOTOUT

Bloomington 79, Thornwood 73

Crete-Monee 82, Bradley-Bourbonnais 79

Crete-Monee: Tyler Williams 25 pts; Mike Nelson 19 pts; Victor Curry 13 pts, 14 rebs

Lemont 46, Bloom 36

Lemont (8-2): PJ Pipes 21 pts, 7 rebs; Jack Valone 5 pts, 5 rebs; Nick Wisz 4 pts, 7 rebs

Lincoln-Way West 42 T.F. North 39

Lincoln-Way West (7-0): Marco Pettinato 16 pts, 3 assists; Jon Marotta 8 pts, 8 rebs

Marian Catholic 69, Mount Carmel 45

Marian Catholic (4-6): Brandon Hurt 15 pts

Rich Central 65, T.F. South 60

JACKSONVILLE SHOOTOUT

at Illinois College

Hillsboro 79, Reed-Custer 76

ST. JOSEPH SHOOTOUT

Longwood 77, Armstrong 50

Longwood (7-8): Kenyae Powell 25 pts, 6 steals; Daniel Nelson 14 pts, 16 assists; Darion Roberson 14 pts, 7 rebs

LEBRON JAMES CLASSIC

at St. Vincent-St. Mary (Ohio)

Bogan 78, Gary Bowman (Ind.) 57

Cleveland Central Catholic 74, Morgan Park 65

Morgan Park (4-3): Marcus LoVett 26 pts; Charlie Moore 11 pts

WINDY CITY HOOP FEST

at Moraine Valley CC

Gary West Side (Ind.) 67, Seton 66

Morton 56, Griffith (Ind.) 49

St. Francis de Sales 54, Bremen 46

St. Francis de Sales (4-5): Tyler Streeter 25 pts, 9 rebs

GIRLS BASKETBALL

East Aurora 53, Glenbard East 42

East Aurora (4-6, 2-3 Upstate Eight): Alexis Wiggins 14 pts; Jasmine Shepherd 11 pts; Cece Adekola 4 pts, 15 rebs

Evanston 49, Loyola 39

Evanston: Hanan Richmond 11 pts

Geneva 59, Elgin 19

Geneva: Grace Loberg 18 pts, 10 rebs

Grayslake Central 52, Lake Forest 46

Lasalle-Peru 48, Morris 47

Lisle 41, Holy Trinity 10

Lisle (8-5): Sammi Maas 10 pts, 6 rebs

Payton 50, North Division (Wis.) 43

Rich South 47, Batavia 42

Romeoville 46, T.F. South 44

Rosary 50, Aurora Christian 40

Stagg 46, Queen of Peace 20

Stagg (1-9): Alex Abed 9 pts; Jaime Ryan 8 pts

Proviso East 82, Crete-Monee 81, 3 OT

Proviso East (10-2): Datasia Almon 30 pts, 10 assists

BENET

Nazareth 49, Universal 43

Providence 42, WW South 31

Providence (9-4): Alyssa Jurges 15 pts; Mary Fashingbauer 14 pts; Maeve Garvey 11 pts, 11 rebs

NORTHSIDE

Bowen 40, Perspectives-Calumet 17

Bowen (6-6): Angel Barnes 18 pts, 10 rebs, 6 assists; Jasmine Slaughter 16 pts

St. Benedict 46, Perspectives-Calumet 21

St. Benedict (5-5): Brittany Camana 14 pts, 6 assists; Marilynne Hubbard 12 pts, 15 rebs

OAK LAWN

Lincoln-Way North 60, Sandburg 46

Lincoln-Way North (8-3): Valen Manns 17 pts

Riverside-Brookfield 61, Oak Lawn 50

Riverside-Brookfield (11-2): Janae Dabney 18 pts

Romeoville 58, Richards 50

Romeoville: Alexis Marin 16 pts, Diamond Dortch 12 pts, Jahari Smith 10pts

OSWEGO

Marian Catholic 46, Neuqua Valley 25, title

Oswego 66, Naperville Central 65, third

Rich South 47, Batavia 42, fifth

Rich South (10-2): Tierra Webb 11 pts, 7 rebs; Dasia Evans 15 pts, 12 rebs

OTTAWA

Kaneland 37, Kankakee 12

Kaneland (7-2): Bailey Crimmins 8 pts, 9 rebs

Lincoln-Way West 70, LaSalle-Peru 47

Lincoln-Way West (10-0): Dani Morgan 28 pts

STERLING

Montini 53, Moline 35

Montini (12-1): Lia Kerstien 20 pts

Montini 54, Rockton Hannegan 47

TAFT

Taft 68, Steinmetz 11

Pritzker 41, Roosevelt 31

Jones 56, Solorio 11

WARREN

Wheeling 63, Phillips 41

Wheeling: Hailey Dammeier 18 pts; Deanna Kuzmanic 15 pts; Melissa Claver 13 pts

WINDY CITY HOOP FEST

at Moraine Valley

Seton 51, Bremen 37

Seton (8-2): Lyric Lowe 13 pts; Alfantinee Boyd 12 pts

BOYS BOWLING

LINCOLN-WAY CUP

Teams: Lincoln-Way North 6,349, Lincoln-Way West 5,977, Lincoln-Way Central 5,470, Lincoln-Way East 4,641

Individuals: Jack Carlson, Lincoln-Way North 1,384; Lake Keagle, Lincoln-Way Central, 1,373; Kyle Pijarowski, Lincoln-Way North, 1,351; David Eggert, Lincoln-Way-West, 1,315; Jimmy O’Brien, Lincoln-Way North, 1,272

BOYS SWIMMING

Evanston 170, Loyola 111, Guilford 32