clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Friday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

PROVISO WEST

Stevenson 66, Kenwood 37, semifinal

Stevenson: Jalen Brunson 16 pts, 7 assists, 6 rebs

St. Joseph 72, St. Rita 65, semifinal

St. Joseph: Nick Rakocevic 26 pts

Consolation

St. Viator 75, Providence-St. Mel 39

St. Viator (8-3): Patrick McNamara 19 pts; Sal Cannella 15 pts, 7 rebs

Uplift 57, Morton 54

Uplift (10-3): Daniel Suetan 16 pts, 6 rebs; Deshon Fluckes 14 pts; Jeremy Roscoe 10 pts

Hinsdale Central 62, New Trier 60, OT

Fenwick 62, Homewood-Flossmoor 51

RICH SOUTH

(Bracket order)

Leo 63, Rich Central 58

Leo (6-3): Darius Oliver 25 pts; Darius Branch 19 pts

Bolingbrook 59, U-High 50

Bolingbrook (5-2): Julian Torres 16 pts; Prentiss Nixon 13 pts

Marquette Catholic (Ind.) 76, Rich East 60

Hales 77, Perspectives-Calumet 45

Marian Catholic 63, Crete-Monee 49

Thornton 75, Seton 58

Rich South 60, King 39

Tinley Park 62, Joliet Central 59

CARBONDALE

at Southern Illinois

Morgan Park 85, Millington Central (Tenn.) 37

Morgan Park (5-3): Marcus Lovett 40 pts, 7 rebs, 3 steals; Charlie Moore 12 pts, 5 assists, 5 steals; Alonzo Chatman 8 pts, 12 rebs

Rockford East 51, Marshall 32

CRANE

Chicago Richards 59, Urban Prep-Bronzeville 53

Richards (3-6): Maurice Brown 25 pts, 11 rebs; Mike Johnson 15 pts, 9 rebs; Marvell Payton 8 pts, 8 assists

Lake View 55, Ogden 26

Senn 50, Crane 40

DEKALB

DeKalb 71, Moline 62, semifinal

St. Charles East 73, Glenbrook North 52, semifinal

Hampshire 59, West Chicago 57

Marmion 60, Sterling 47

Consolation

Rochelle 62, Schurz 57

Belvidere North 57, Mundelein 41

Eisenhower 78, Winnebago 77

Eisenhower (8-3): Vinny Curta 29 pts

Belvidere 56, Harlem 49

DONOVAN

Donovan 66, Christ Lutheran 26

Donovan: Eric Lattimer 24 pts; Tristan Emerson 10 pts

Morgan Park Academy 57, Donovan, 50

Morgan Park Academy (5-3): Julian Northcross 17 pts; Robert Russ 17 pts, 18 rebs

Southland 102, Christ Lutheran 15

EAST AURORA

Geneva 89, Aurora Central 49

Neuqua Valley 73, Urban Prep-West 61

East Aurora 54, Lincoln-Way Central 30

EFFINGHAM/TEUTOPOLIS

at Effingham

Brooks 50, Mt. Vernon 48

Effingham 49, Brooks 46

at Teutopolis

Raby 62, Oak Lawn 59

Raby 73, Charleston 55

Teutopolis 60, Oak Lawn 40

GLENBARD WEST

Glenbard North 47, Montini 27

Leyden 57, Hoffman Estates 47

Northridge 55, Willowbrook 36

St. Francis 50, Glenbard West 42

IC PREP/WESTMONT

at IC Prep

Evergreen Park 56, Latin 42

Evergreen Park: Isaac Matthews 23 pts

IC Prep 63, Elmwood Park 48

at Westmont

Perspectives-MSA 69, Walther Christian 40

Perspectives-MSA (4-4): DeAndre Lightfoot 12 pts, Cameron Williams 11 pts

St. Edward 59, Westmont 56

St. Edward: Nick Duffy 32 pts; Joseph French 14 pts; Gino Domel 9 pts

JACOBS

Barrington 88, Zion-Benton 81, OT

Barrington (11-3): Rapalous Ivanauskus 37 pts

Bartlett 57, Marian Central 55

Carmel 71, Prairie Ridge 66, 2OT

Cary-Grove 59, Crystal Lake South 56

Huntley 60, Grant 52

Lakes 72, South Elgin 71, OT

Lakes: Ethan Sage 38 pts

Larkin 65, Jacobs 51

Rockford Jefferson 63, Johnsburg 39

KANKAKEE

Large Schools (bracket order)

Julian 62, Richards 54

Julian (5-6): Deandre Woods 15 pts

Bradley-Bourbonnais 61, Lincoln-Way North 48

Bradley-Bourbonnais (7-1): Micah Bradford 26 pts

Vocational 48, Thronridge 36

Vocational (5-2): Keeshawn Palmer 15 points, 11 rebs; Jakobe Barker 15 pts; Jordan Bell 10 pts, 14 rebs, 5 blocks

Kankakee 62, Andrew 43

Small Schools (bracket order)

Illiana Christian 59, Grant Park 33

Illiana Christian (10-0): Zack Pruim 14 pts; Matthew Zandstra 11 pts

Peotone 54, Herscher 50, OT

Peotone (8-2): Kale Maupin 19 pts, 5 rebs; Matt Gaskin 15 pts; Ryan Wenzel 10 pts

Momence 39, Manteno 35

Momence: Aaron Cantwell 11 pts, 9 rebs

St. Anne 50, Clifton Central 48

LUTHER NORTH

at Lower Gym

(Bracket order)

Brother Rice 71, Hubbard 36

Bremen 64, Chicago Academy 20

Bremen (7-2): Deamonta Carpenter 15 pts; Mack Holder 10 pts; Philander White, Chrisean Noble 9 pts each

Ellison 42, Guerin 29

Ellison (5-6): Martino Warren 13 pts, 11 rebs; Frank Taylor 12 pts, 6 steals, 5 assists

Maine East 39, Bulls Prep 29

Jones 68, Taft 59

Von Steuben 43, Payton 17

Von Steuben: Rafael Cruz 12 pts; Meriton Bunjaku 14 pts, 10 rebs

Fenton 69, Amundsen 41

Luther North 64, Hubbard 45

MARSEILLES

Dwight 70, Lexington 12

Flanagan-Cornell 80, Hartem 49

Gardner-South Wilmington 49, Woodland 41

Gardner-South Wilmington: Kyle Robison 16 pts

Ottawa Marquette 60, LaMoille-Ohio 23

Peotone 58, Eisenhower 35

Peotone: Cora Graffeo 20 pts

Putnam County 45, Serena 40

Reed-Custer 92, Midland 31

Spring Valley Hall 62, St. Benedict 46

Tri-Point 72, Leland-Earlville 56

ST. LOUIS NORMANDY (MO.)

Farragut 51, St. Louis Roosevelt 29

Farragut (7-5): Joshua Adams, Ernest Johnson 16 pts each

PLANO

LaSalle-Peru 66, St. Bede 59

Aurora Christian 67, Newark 52

Aurora Christian (7-1): Juwan Sisco 15 pts, 7 rebs; Jack Swinger 14 pts, 6 rebs

Ottawa 69, Yorkville 60

Dixon 70, Sandwich 29

Morris 51, Seneca 41

Morris (6-3): Austin Patterson 26 pts, 10 rebs

Burlington Central 66, Kaneland 57

Streator 65, Genoa-Kingston 54

Mendota 63, Plano 55

Consolation

Forreston 70, Coal City 43

Hinckley-Big Rock 49, Wilmington 33

Princeton 68, Indian Creek 51

Lisle 55, Somonauk 47

ROMEOVILLE

Large Schools (bracket order)

Reavis 64, Oswego East 58

Reavis: Isiah Alpuche, Brantrell Seymore 23 points each

Lindblom 49, Shepard 48

Lindblom: Paris Edwards 12 pts; Chris Edomwande 11 pts, 8 rebs

Downers North 64, Argo 48

Plainfield Central 51, Lincoln-Way East 47

Small Schools (bracket order)

Oak Forest 64, Glenbard South 62

Geneseo 53, Joliet Catholic 38

Lemont 70, Chicago Christian 50

Romeoville 56, Lincoln-Way West 53

ST. FRANCIS DE SALES

Carver vs. Hope Academy, 7:30, title, late

Lincoln Park 65, Clemente 40, third

Lincoln Park: Jason Morris 30 pts

St. Francis de Sales 77, Dunbar 61, fifth

St. Francis de Sales: Tyler Streeter 33 pts, 7 rebs; Derrick Dawson 20 pts, 7 assists

Corliss 64, Solorio 49, seventh

South Shore vs. Comer, ninth

Legal Prep 53, Hansberry 52, 11th

Legal Prep: Jamaurion Leverston 14 pts

EPIC 51, Christ the King 40, 13th

EPIC: Hillel Watkins 14 pts

Little Village 68, Amandla 42

Little Village: TyQuan Trimble 24 pts

STATE FARM

Large Schools at Normal West (bracket order)

Hononegah 63, Grayslake Central 52

Normal 63, Plainfield South 40

North Lawndale 49, Peoria Notre Dame 44

North Lawndale (7-3): Demontre Enos 20 pts; Fred Sims 11 pts

Rock Island 72, North Chicago 45

Chatham Glenwood 54, Thornwood 48, OT

Small Schools (at Illinois Wesleyan Univ.)

Quincy Notre Dame 82, Bishop McNamara 80

WHEELING

Notre Dame 48, Naperville Central 41, semifinal

Lake Park 47, Fremd 40, semifinal

Libertyville 70, Niles North 61

Prospect 50, Deerfield 49

Prospect: Peter Fusilero 18 pts; Kyle Beyak 17 pts, 7 assists

Consolation

Dundee-Crown 39, Maine West 37

Wheeling 55, Streamwood 35

Vernon Hills 49, Glenbrook South 48

Vernon Hills: Cory Levin 14 pts

Waukegan 69, Buffalo Grove 68

Waukegan: Carson Newsome 22 pts

YORK

(Bracket order)

Wheaton North 41, Waubonsie Valley 24

DePaul Prep 43, Conant 39

Providence 54, WW South 51

Providence (5-5): Troy Howat 17 pts; Tyler Pygon 16 pts

St. Patrick 55, McHenry 52

St. Ignatius 55, Rolling Meadows 53

Hinsdale South 61, Schaumburg 48

Riverside-Brookfield 71, Lane 60

York 58, Minooka 47

Elk Grove 55, Timothy Christian 38

Highland Park 69, Sandburg 26

Metea Valley 77, Ridgewood 52

Lake Forest 66, Nazareth 32

Lyons 74, Stagg 43

Oswego 64, Batavia 47

Oswego: Brice Robinson 18 pts, Zach West 16 pts

Naperville North 45, Glenbard East 36

Palatine 55, Downers Grove South 54, OT

GIRLS BASKETBALL

AG. SCIENCE

Ag. Science 44, Hope Academy 26

Ag. Science 51, Kennedy 28

Evergreen Park 61, Morgan Park Academy 39

Evergreen Park 49, Thornridge 37

Hope Academy 63, Amandla 23

Morgan Park Academy 59, Ellison 10

Thornridge 60, Ellison 7

BLOOMINGTON

Bishop McNamara 52, Ogden 34

Bishop McNamara (12-1): Khadaizha Sanders 14 pts, 4 assists; Kelly Rudin 11 pts, 6 rebs; Hanna Mitchell 10 pts, 4 assists

DIXON

Aurora Christian 43, Belvidere North 36

Aurora Christian (10-3): Sami Hultine 14 points; Ashley Hochsprung 10 pts; Natasha Brown 9 pts, 16 rebs

DUNDEE-CROWN

Buffalo Grove 53, Maine West 33

Burlington Central 52, Bartlett 44

Burlington Central: Alison Colby 12 pts; Sam Pryor 11 pts; Shelby Holt 10 pts

Hononegah 62, Maine South 44

Evanston 61, Fenwick 42

Evanston: Leighah Wool 18 pts, 8 rebs; Leah Robinson 11 pts, 4 rebs; Krystal Forrester 9 pts, 8 rebs

St. Charles North 63, Resurrection 41

St. Charles North: Claire Jakaitis 19 pts; Morgan Rosencran 12 pts

Stevenson 59, Barrington 48

Stevenson: Ashley Richardson 16 pts

ELMWOOD PARK

Leyden 48, Maine East 32

EISENHOWER

Peotone 58, Eisenhower 35

Peotone: Cora Graffeo 20 pts

GUERIN

Guerin 44, Holy Trinity 16

Luther North 50, Goode 42

Waukegan 58, Ridgewood 53

Westminster Christian 57, Chicago Academy 40

HILLCREST

Bloom 71, Stagg 40

Stagg 43, Tinley Park 29

Stagg (2-10): Mia DiGiacomo 16 pts; Erin O’Leary 10 pts

LINCOLN-WAY EAST

Lincoln-Way Central 55, Bremen 36

Lincoln-Way Central (6-6): Candace Finnin, Hayley Holmes 17 pts each; Colleen Barrett 11 pts, 7 assists

Lincoln-Way North 61, Minooka 35

Lincoln-Way North (11-3): Lanie Hicks 20 pts

Plainfield South 40, Andres 37

Plainfield South: Jaianna Brooks 12 pts

Providence 41, Lincoln-Way East 35

Providence (12-4): Alyssa Jurgess 12 pts, 6 rebs; Mary Fashingbauer 9 pts, 12 rebs

LISLE

Wheaton Academy 58, Hinckley-Big Rock 31

Wheaton Academy: Jamie Netzley 20 pts; Elizabeth Melby 18 pts

MONTINI

Benet 72, Zion-Benton 37

Benet (14-0): Kathleen Doyle 19 pts; Emily Eshoo 13 pts; Emily Schramek 12 pts

Geneva 57, St. Joseph 35

Geneva (11-0): Abby Novak 22 pts; Janie McCloughan 12 pts

Huntley 43, Batavia 37

Huntley (8-3): Ali Andrews 28 pts

Trinity 74, Plainfield East 32

Trinity (10-0): Annie McKenna 22 pts; Sheahen Dowling 14 pts

MUNDELEIN

Niles West 50, Streamwood 42

Niles West (8-6): Hilma Mededovic 21 pts; Julia Easter 14 pts

OSWEGO EAST

Aurora Central 34, Lemont 21

East Aurora 50, Plainfield Central 41

IC Prep 51, Harlem 27

IC Prep: Angella Farmer 14 pts

Joliet Central 63, Larkin 51

Metea Valley 49, Plainfield North 46

Oswego East 48, West Chicago 28

Oswego East: Sydney Schultz 14 pts; Nia Flowers 13 pts

Sycamore 53, Downers South 35

Sycamore: Taiya Hopkins 14 pts; Kate Majerus 13 pts

York 69, Proviso East 58

York (9-4): Sarah Milkowski 20 pts, 11 rebs, 5 assists; Jessica Bianchi 15 pts; Alyssa Kovatchis 13 pts, 3 assists

RIVERSIDE-BROOKFIELD

Oak Lawn 46, Nazareth 31

Oak Lawn (9-8): Brianna Markusic 21 points, 11 rebs, 4 assists

Riverside-Brookfield 52, Queen of Peace 25

Riverside-Brookfield (14-2): Dana Rettke 14 pts

Shepard 32, Addison Trail 23

Shepard (3-8): Abby Newsomes 10 pts

TAFT

Taft 74, Roosevelt 36

Jones 70, Pritzker 37

Steinmetz 31, Solorio 16

T.F. SOUTH

Bradley-Bourbonnais 54, Romeoville 46

Peotone 58, Eisenhower 35

T. F. South 46, Joliet West 27

WARREN

Lake Forest 64, Deerfield 47

Lake Forest (8-7): Brooke Green 18 pts; Grace Torkleson 17 pts

WHEATON NORTH

Glenbrook South 52, St. Charles East 46

BOYS BOWLING

SOUTHLAND

Teams: Stevenson 5,944, Chicago Christian 5,651, Shepard 5,638, Brother Rice 5,531, Brooks 5,134, Rich South 5,007, Ag. Science 4,948, Southland 4,759

Individual games: Darius Pace, Brooks, 277; Nick Jorge, Brother Rice, 256; Sean Rolland, Brother Rice, 255; Patrick McCarthy, Chicago Christian, 255; Rich Zenner, Stevenson, 248

Individual series: McCarthy 1,314; Tylor Salsivar-Stewart, Rich South, 1284; Pace 1,280; Matt Poetker, Stevenson, 1,259; Eric Walters, Shepard, 1,250