clock menu more-arrow no yes

Filed under:

This week’s Chicago-area basketball schedule

Friday, March 1, 2019

IHSA STATE TOURNAMENT – 1A (Sectionals)

RIDGEVIEW

Judah Christian vs. Cissna Park. 7:00

SERENA

Newark vs. Yorkville Christian, 7:00

ALTAMONT

Nokomis vs. Moweaqua Central A&M, 7:00

GALLATIN COUNTY

Woodlawn vs. Sesser-Vailer, 7:00

COLLINS

Collins vs Providence-St. Mel, 7:00

EAST DUBUQUE

River Ridge vs East Dubuque, 7:00

LEWISTOWN

Triopia vs Elmwood, 7:00

OKAWVILLE

Madison vs Okawville, 7:00

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IHSA STATE TOURNAMENT – 2A (Sectionals)

PEOTONE

Fieldcrest vs. Corliss, 7:00

RIVERDALE

Bureau Valley vs. Newman, 7:00

AURORA CHRISTIAN

Orr vs. Uplift, 7:00

MARSHALL

Leo vs. Dunbar, 7:00

DuQUOIN

Marquette (Alton) vs. Nashville, 7:00

VANDALIA

Fairfield vs. Teutopolis , 7:00

RIVERTON

Tremont vs. Pleasant Plains, 7:00

TOLONO UNITY

Bloomington Catholic vs. Gibson City-Melvin-Sible

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IHSA STATE TOURNAMENT – 3A (Regionals)

NORTH LAWNDALE SECTIONAL

Little Village: Farragut vs. Bulls, 7:00

Payton: De La Salle vs. Payton, 7:00

St. Joseph: North Lawndale vs. St. Joseph, 7:00

Clemente: Westinghouse vs. Phillips, 7:00

GRAYSLAKE CENTRAL SECTIONAL

St. Viator: St. Viator vs. Sullivan, 7:00

St. Patrick: St. Patrick vs. Grayslake Central, 7:00

Ridgewood: DePaul vs. Ridgewood, 7:00

Carmel: Carmel vs. Elmwood Park, 7:00

ST. LAURENCE SECTIONAL

King: Morgan Park vs. King, 7:00

Mount Carmel: Lindblom vs. Mount Carmel, 7:00

Brooks: Bogan vs. Hyde Park, 7:00

South Shore: St. Laurence vs. Vocational, 7:00

RICH SOUTH SECTIONAL

Sandwich: Ottawa vs. Sandwich, 7:00

Providence: Providence vs. Rich Central, 7:00

Thornridge: Hillcrest vs. Rich East, 7:00

Prairie Central: Kankakee vs. University High (Normal), 7:00

MASCOUTAH SECTIONAL

Breese Central: East St. Louis vs. Mater Dei, 7:00

Freeburg: Althoff vs. Herrin, 7:00

Massac County: Carbondale vs. Mascoutah, 7:00

Salem: Highland vs. Salem, 7:00

SPRINGFIELD SOUTHEAST SECTIONAL

Jerseyville: Springfield Southeast vs. Sacred Heart-Griffin, 7:00

Rantoul: Champaign Central vs. MacArthur, 7:00

Richland County: Urbana vs. Effingham, 7:00

Clinton: Lincoln vs. Taylorville, 7:00

MARENGO SECTIONAL

Johnsburg: Johnsburg vs. Rockford Lutheran, 7:00

Wheaton Academy: Burlington Central vs. Wheaton Academy, 7:00

IMSA: Glenbard South vs. Montini, 7:00

Genoa-Kingston: Woodstock North vs. Genoa-Kingston, 7:00

PEORIA (BRADLEY)

Freeport: Rock Falls vs. Sterling, 7:00

East Peoria: Manual vs. Metamora, 7:00

Macomb: Notre Dame (Peoria) vs. Richwoods, 7:00

Geneseo: Dixon vs. Galesburg, 7:00

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IHSA STATE TOURNAMENT – 4A (Regionals)

NILES NORTH SECTIONAL

Evanston: Evanston vs. Notre Dame, 7:00

Conant: Niles West vs. Glenbrook South, 7:00

Glenbrook North: New Trier vs. Schaumburg, 7:00

Rolling Meadows: Maine South vs. Loyola, 7:00

WAUKEGAN SECTIONAL

Lake Forest: Stevenson vs. Hersey, 7:00

Wheeling: Mundelein vs. Deerfield, 7:00

Barrington: Fremd vs. Barrington, 7:00

Grayslake North: Waukegan vs. Warren, 7:00

BARTLETT SECTIONAL

Metea Valley: Geneva vs. Wheaton-Warr. South, 7:00

Glenbard West: Lyons vs. Glenbard West, 7:00

DeKalb: Benet vs. Lake Park, 7:00

Downers Grove South: Downers Grove South vs. Downers Grove North, 7:

ROCKFORD (ROCK VALLEY) SECTIONAL

Rockford East: Rockford East vs. Auburn, 7:00

St. Charles East: Huntley vs. St. Charles North, 7:00

South Elgin: Cary-Grove vs. South Elgin, 7:00

Crystal Lake Central: Crystal Lake Central vs. Harlem, 7:00

EAST AURORA SECTIONAL

Bolingbrook: Bolingbrook vs. Joliet Central, 7:00

Oswego: West Aurora vs. Plainfield Central, 7:00

Andrew: Waubonsie Valley vs. Plainfield North, 7:00

Joliet West: Oswego East vs. Lemont, 7:00

EAST MOLINE SECTIONAL

Belleville West: Belleville West vs. Glenwood, 7:00

Collinsville: Collinsville vs. Alton, 7:00

Centennial: Danville vs. Bloomington, 7:00

Pekin: Pekin vs. Rock Island, 7:00

EISENHOWER SECTIONAL

Stagg: Bloom vs. Thornwood, 7:00

Thornton Fr. North: Homewood-Flossmoor vs. St. Rita, 7:00

Argo: Marian Catholic vs. Thornton, 7:00

Brother Rice: Simeon vs. Brother Rice, 7:00

PROVISO WEST SECTIONAL

Fenwick: Curie vs. Fenwick, 7:00

Morton: Lincoln Park vs. Riverside-Brookfield, 7:00

Young: Young vs. Lane, 7:00

York: York vs. Oak Park-River Forest, 7:00