Monday’s scores

tst.0481.299223.751d340bdb05f55476308feeabcc53c8_630x420.jpg

MONDAY’S RESULTS

BOYS SOCCER

Eisenhower 4, Tinley Park 0

Grayslake Central 1, Libertyville 0

Grayslake Central: Jonny Madrid goal

Lemont 4, Reavis 3, PK

Lemont (12-8-2, 9-2 South Suburban Blue): Keiran Ruane, Teddy Trufinovski goal each

Lincoln-Way Central 5, Providence 0

Lincoln-Way Central (7-9-4): Jacob Lysik goal, 2 assists; Tyler Massa goal, assist; JT Schmitt, Ethan Barnett, Matt Crnich goal each; Kevin Mitchell, Shawn Yost assist each

Lockport 3, Joliet West 0

Lockport (15-3-3, 7-0 SouthWest Suburban Blue): Dan Michalik, Sean McCaffrey, Chris Budz goal each

Marist 3, St. Laurence 3

Marist (13-5-2): Carter Olson, Ed Cunningham, Grant Kenny goal each; St. Laurence (5-10-3): Alex Rodriguez, Michael McLaughlin, Zach Johnson goal each

Shepard 2, Bremen 1, PK

Shepard (8-7-1, 7-3 South Suburban Red): Ivan Magana regulation goal and shootout goal; Colm McGee, Edgar Madrigal, Will Somerfield goal each in shootout

GIRLS VOLLEYBALL

PUBLIC LEAGUE QUARTERFINALS

At UIC

Payton d. Jones 25-9, 25-21

Young d. Lane 25-21, 25-19

Kennedy d. Taft 25-18, 32-30

Brooks d. Northside 25-20, 25-16

BOYS GOLF

CLASS 3A

HUNTLEY

Advancing teams: Deerfield 302, St. Viator 306, Prospect 307

Medalist: Josh Johnson, Prospect, 71

Advancing individuals: Jared Moore, Carmel, 73; Sam Meitus, Highland Park, 74; Patrick Flavin, Highland Park, 74; Ethan Farnam, Prairie Ridge, 75; Jack Ramsett, Jacobs, 75; Daniel DePrey, Cary-Grove, 75; Trent Craig, Huntley, 76; Bret Cigelnik, Mundelein, 76; Joey Batline, Barrington, 76; Chris Boyle, Jacobs, 76

MARIST

Advancing teams: Glenbrook North 293, New Trier 301, Evanston 306

Medalist: Nick Hardy, Glenbrook North, 66

Advancing individuals: Orion Yamat, Maine East, 70; Nathaniel Lee, Niles West, 72; Chris Nolan, Loyola, 75; Michael Banas, Loyola, 75; Mike Duwe, Oak Park, 75; Sean Furman, Notre Dame, 76; Skylar LeVine, Niles West, 76; Jack Mulligan, Homewood-Flossmoor, 77; Conor Dore, Young, 77; Pat Murphy, Oak Park, 78

NAPERVILLE CENTRAL

Advancing teams: Hinsdale Central 300, WW South 309, Benet 311

Medalist: Will Kelly, WW South, 70

Advancing individuals: Kyle Tintera, Glenbard North, 72; Jon Hudson, Lyons, 73; Jack Korzon, Downers South, 74; Dan Hudson, Lyons, 75; Connor Morency, Wheaton North, 75; Will Hanson, Glenbard West, 75; Eddie Lieser, Naperville Central, 76; Raghav Cherala, St. Charles North, 76; Trent Caraher, Downers South, 76; Jason Marrs, Waubonsie Valley, 77

PEKIN

Advancing teams: Quincy 307, Normal Community 314, Lincoln-Way East 316

Area teams: 4. Providence 318; 5. Lockport 320; 11. Plainfield North 355

Medalist: Ricky Costello, Providence, 73

Advancing individuals: Ricky Costello, Providence, 73; Gehrig Hollatz, Lockport, 74; Alec Aunan, Rock Island, 74; Trent Wallace, Joliet Township co-op, 74; Drake Bushong, Pekin, 76; Tony Kestel, Lincoln-Way Central, 77; Keenai Sampson, Collinsville, 77; Dom Cascino, Providence, 78; Jimmy Roach, Neuqua Valley, 79; Isaiah Pina, Plainfield South, 79

CLASS 2A

FREEPORT

Advancing teams: Rockford Boylan 310, Burlington Central 317, Sterling 331

Medalist: Ryan Dixon, Dixon, 71

Advancing individuals: Ryan Dixon, Dixon, 71; Jordan Hahn, Richmond-Burton, 74; Sean Harreld, Aurora Central, 76; Noah Radwanski, Marian Central, 77; Tommy Lucca, Genoa-Kingston, 77; Grant Gosden, Wheaton Academy, 77; Hunter Simonini, Marengo, 78; Matt Yonkovich, Kaneland, 78; Andrew Tichler, Rock Falls, 78; Zack Spear, Wheaton Academy, 78

NAZARETH

Advancing teams: Glenbard South 317, St. Francis 326, Montini 343

Medalist: Russell Matos, Glenbard South, 74

Advancing individuals: Jordan Velez, St. Laurence, 77; Matthew Zandstra, Illiana Christian, 78; Sean Knights, Lincoln-Way West, 78; Dyllan Mattea, Joliet Catholic, 78; Dave Karwoski, Oak Forest, 78; Steven Massey, Illiana Christian, 80; Sebastian Dobon, Fenton, 81; Christian Thornton, Lindblom, 81; Andrew Dobis, Nazareth, 83; Jay Timmer, Chicago Christian, 83

CLASS 1A

BYRON

Advancing teams: North Shore Country Day 311, Byron 315, Stockton 320

Medalist: Andrew Blechman, North Shore Country Day, 74

Advancing individuals: Michael Barber, Beecher, 78; Cullen Barkau, Aquin, 79; Connor Rejman, Westminster Christian, 80; Frankie Bisconti, Elgin Academy, 81; Brett Seward, Aurora Christian, 81; Alec Heinz, Eastland, 82; Jack Costello, Morgan Park Academy, 82; Spencer Humpal, Rockford Christian, 82; Ben Gardner, Oregon, 83

GIRLS GOLF

CLASS AA

BUFFALO GROVE

Advancing teams: Prospect 311, Loyola 318, New Trier 321

Medalist: Isabelle Kane, Loyola, 72

Advancing individuals: Kelli Ono, Highland Park, 75; Dana Gattone, St. Viator, 76; Leia Atas, Maine South, 77; Simone Mikaelian, Libertyville, 77; Lauren Guiao, Buffalo Grove, 78; Nicole Marquardt, Stevenson, 78; Jennifer Kim, Fremd, 79; Liza Kraff, Highland Park, 79; Morgan Kukla, Zion-Benton, 80; Dorothy Feng, Fremd, 80

HOMEWOOD-FLOSSMOOR

Advancing teams: Hinsdale Central 301, Lyons 318, Sandburg 329

Medalist: Frankie Saban, Sandburg, 69

Advancing individuals: Kelly Sterling, Lincoln-Way East, 71; Bridget Lynn, Lemont, 75; Samantha Buddig, Hinsdale South, 76; Emma Youman, Oak Park, 78; Emily Brown, De La Salle, 78; Alyssa Gromala, Providence, 80; Brianna Ward, St. Ignatius, 81; Ashley Kay, Marist, 83; Lindsay Dodovich, Trinity, 83; Maggie Sloan, T.F. South, 84

ROCKFORD GUILFORD

Advancing teams: Crystal Lake Central 328, Naperville North 332, St. Charles North 335

Medalist: Bing Singhsumalee, Waubonsie Valley, 73

Advancing individuals: Bing Singhsumalee, Waubonsie Valley, 73; Jessica Yuen, Neuqua Valley, 74; Niquole Mangal, Metea Valley, 77; Katelyn Kline, Metea Valley, 77; Kelly Anderson, WW South, 78; Hanna Netisingha, West Chicago, 81; Shivani Majmudar, Barrington, 81; Isabella Abdullah, Benet, 82; Reena Sulkar, Barrington, 83; Gia De La Cruz, Addison Trail

SACRED HEART-GRIFFIN

Advancing teams: Sacred Heart-Griffin 354, Normal U-High 355, Edwardsville 375

Medalist: Emilee Slaughter, Edwardsville, 76

Advancing individuals: Taylor Nesselroad, Galesburg, 79; Madison Hill, Pekin, 81; Maggie Bryant, Carbondale, 81; Shanna Welz, Highland, 87; Alax Floyd, Springfield, 87; Erica Kerr, Richwoods, 87; Jenna Lawrence, Moline, 88; Amanda Greenan, Limestone, 88; Tori Hays, Alton, 89; Megan Medinger, Moline, 89

CLASS A

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY

Advancing teams: Monticello 389, Mahomet-Seymour 389, Charleston 392

Medalist: Ashley Miller, Mount Zion, 76

Advancing individuals: Ashley Miller, Mount Zion, 76; Courtney LaFoe, Catlin, 78; Sydney Eustice, St. Bede, 84; Hayley Rogers, St. Theresa, 85; Sarah Maddox, Reed-Custer, 86; Shelby Keen, Streator Woodland, 86; Jessie Ackman, Beecher, 87; Olivia Ruff, Streator Woodland, 88; Haley Hoekstra, Streator Woodland, 89; Paige Harlin, Okaw Valley, 91

GIRLS TENNIS

Batavia 5, West Aurora 2

HUNTLEY

Teams: Huntley 27, Johnsburg 20.33, Rockford Lutheran 14, Wauconda 13.33, Grant 4, Marengo 2

The Latest
“Anytime something like this happens, we go through a process looking at safety measures in the investigation,” said Coast Guard Lt. Rachel Ault.
Gov. J.B. Pritzker, standing alongside new Democratic Party of Illinois Chair Lisa Hernandez and Sen. Tammy Duckworth, downplayed the intraparty tension, especially around Sen. Dick Durbin, who wanted Rep. Robin Kelly to remain in the top party post.
Ethan Middleton and DJ Stewart, now juniors, will run behind a large, experienced line led by seniors Nick Strelczyk and Collin Gerger.
The teen was shot in the 2400 block of South Trumbull Avenue, police said.