clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Wednesday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

1A Colfax (Ridgeview) Sectional

Semifinal

LeRoy 61, Arcola 47

1A Bridgeport (Red Hill) Sectional

Semifinal

Effingham St. Anthony 45, Dieterich 43

1A Bushnell (B.-Prairie City) Sectional

Semifinal

Liberty 57, Lewistown 36

1A Elgin (Harvest Christian Academy) Sectional

Semifinal

Hope Academy 83, Rockford Christian Life 46

1A Hanover (River Ridge) Sectional

Semifinal

Annawan 55, Lena-Winslow 50

1A Junction (Gallatin County) Sectional

Semifinal

Christopher 63, Goreville 51

1A Ottawa (Marquette) Sectional

Semifinal

Newark 56, Ottawa Marquette 49

1A White Hall (North Greene) Sectional

Semifinal

Okawville 67, Pawnee 46

2A Beardstown Sectional

Semifinal

Pleasant Plains 53, Athens 43

2A Chicago (DePaul College Prep) Sectional

Semifinal

Orr 58, DePaul College Prep 48

2A Chicago (Robeson) Sectional

Semifinal

Hales Franciscan 56, Tilden 39

2A Clifton (Central) Sectional

Semifinal

Aurora Christian 65, Kankakee (McNamara) 53

2A Flora Sectional

Semifinal

Teutopolis 62, Mt. Carmel 44

2A Pinckneyville Sectional

Semifinal

Nashville 47, Pinckneyville 45

2A Princeton Sectional

Semifinal

Winnebago 53, Kewanee 36

2A St. Joseph (S.J.-Ogden) Sectional

Semifinal

Paxton-Buckley-Loda 63, Warrensburg-Latham 53

3A Antioch Regional

Semifinal

Antioch 60, Chicago (Alcott) 48

3A Chicago (Brooks) Regional

Semifinal

Brooks Academy 57, South Shore 50

Chicago Vocational 66, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 55

3A Chicago (Hyde Park) Regional

Semifinal

Chicago Mt. Carmel 69, Chicago (Solorio Academy) 35

3A Chicago (Julian) Regional

Semifinal

Harlan 74, Lindblom 65

3A Chicago (King) Regional

Semifinal

St. Laurence 62, Chicago King 51

3A Chicago (Marshall) Regional

Semifinal

Chicago Marshall 73, Chicago (Austin) 44

3A Columbia Regional

Semifinal

Breese Mater Dei 50, Cahokia 47, 2OT

3A Dixon (H.S.) Regional

Semifinal

Dixon 58, Geneseo 49

3A Dunlap Regional

Semifinal

Richwoods 65, Sterling 61

3A Elmwood Park Regional

Vernon Hills 37, Elmwood Park 34

3A Freeport (H.S.) Regional

Semifinal

Woodstock Marian 72, Freeport 61

3A Galesburg (H.S.) Regional

Semifinal

Bloomington 84, Bartonville (Limestone) 69

3A Glen Ellyn (Glenbard South) Regional

Semifinals

Glenbard South 68, Marmion 53

3A Jacksonville (H.S.) Regional

Semifinal

Jacksonville 44, Rochester 42, 2OT

3A Kankakee (S.R.) Regional

Semifinal

Peotone 55, Fairbury Prairie Central 52

Pontiac 56, Herscher 44

3A LaGrange Park (Nazareth Academy) Regional

Semifinal

Westinghouse 69, Payton 41

3A Lincoln Regional

Semifinal

Springfield Southeast 43, Lincoln 35

3A Maple Park (Kaneland) Regional

Semifinal

Sycamore 39, Aurora Central Catholic 38

3A Marion (H.S.) Regional

Semifinal

Mount Vernon 57, Marion 42

Murphysboro 70, Harrisburg 65, OT

3A Mattoon Regional

Semifinal

Effingham 65, Olney East Richland 55

3A North Chicago Regional

Semifinal

Johnsburg 56, Richmond-Burton 39

3A Plano Regional

Semifinal

Streator 55, Sandwich 52

3A Rantoul Regional

Semifinal

Mahomet-Seymour 50, Mt. Zion 43

3A Salem Regional

Semifinal

Carbondale 60, Benton 49

3A Troy (Triad) Regional

Semifinal

Highland 70, Jerseyville Jersey 61

3A Washington Regional

Semifinal

Washington 50, Normal University 49

3A Westchester (St. Joseph) Regional

Semifinal

Phillips 54, Chicago (Noble Street Charter/UIC) 19

3A Woodstock (H.S.) Regional

Semifinal

Genoa (Genoa-Kingston) 61, Woodstock 45

4A Alton (Sr.) Regional

Semifinals

Alton 46, Chatham Glenwood 45

4A Barrington Regional

Semifinals

Fremd 66, Wheeling 48

Prospect 57, Barrington 41

4A Berwyn-Cicero (Morton) Regional

Semifinal

Oak Park River Forest 65, Berwyn-Cicero Morton 65,

4A Calumet City (Thornton Francitonal North) Regional

Semifinal

Brother Rice 49, Thornton Fractional North 48

4A Chicago (Curie) Regional

Semifinal

Lincoln Park 58, Taft 42

4A Chicago (St. Ignatius College Prep) Regional

Semifinal

Proviso East 64, St. Ignatius 54

4A Chicago (Whitney Young) Regional

Semifinal

De La Salle 65, Leyden 37

4A Chicago Heights (Marian) Regional

Semifinals

St. Rita 62, Marist 56

4A Crystal Lake (South) Regional

Semifinals

Rockford Jefferson 63, Crystal Lake South 51

4A East St. Louis (Sr.) Regional

Semifinals

Belleville East 63, East St. Louis 60

4A Gurnee (Warren) Regional

Semifinals

Niles North 70, Libertyville 56

4A Harvey (Thornton) Regional

Semifinal

Chicago Heights (Bloom Twp.) 75, Oak Forest 64

4A Hinsdale (Central) Regional

Semifinal

Hinsdale Central 52, Wheaton North 50, 2OT

4A Hoffman Estates (Conant) Regional

Semifinal

Elk Grove 55, Palatine 41

Elk Grove 55, Palatine 41

4A Lagrange (Lyons) Regional

Semifinals

York 38, West Chicago 37

4A Lisle (Benet Academy) Regional

Semifinals

Naperville Central 48, Wheaton Warrenville South 42

4A Lombard (Glenbard East) Regional

Semifinal

Downers South 61, Glenbard East 56

4A Machesney Park (Harlem) Regional

Semifinal

Hononegah 67, Rockford Lutheran 52

4A McHenry Regional

Semifinal

Lake Park 62, Hersey 56

4A New Lenox (Lincoln-Way Central) Regional

Semifinals

Joliet Central 46, Plainfield East 41

4A Ottawa (Twp.) Regional

Semifinals

Ottawa 66, Bradley-Bourbonnais 59

4A Schaumburg (H.S.) Regional

Semifinals

Grayslake North 59, Grant 52

Hoffman Estates 52, St. Viator 48

4A South Elgin Regional

Semifinal

Algonquin (Jacobs) 59, Larkin 45

4A St. Charles (East) Regional

Semifinal

St. Charles East 48, Geneva 45

4A Tinley Park (Andrew) Regional

Semifinals

Stagg 67, Oswego East 57