clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Friday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

1A Colfax (Ridgeview) Sectional

Championship

LeRoy 42, Colfax Ridgeview 39

1A Bridgeport (Red Hill) Sectional

Championship

Patoka 64, Dieterich 58

1A Bushnell (B.-Prairie City) Sectional

Championship

Liberty 71, Quest Academy 61

1A Elgin (Harvest Christian Academy) Sectional

Championship

Leo 68, Hope Academy 56

1A Hanover (River Ridge) Sectional

Championship

Brimfield 59, Annawan 47

1A Junction (Gallatin County) Sectional

Championship

Woodlawn 67, Christopher 48

1A Ottawa (Marquette) Sectional

Championship

Newark 53, Flanagan 46, OT

1A White Hall (North Greene) Sectional

Championship

Waterloo Gibault 48, Okawville 40

2A Beardstown Sectional

Championship

Pleasant Plains 73, Quincy Notre Dame 55

2A Chicago (DePaul College Prep) Sectional

Championship

Orr 83, Chicago Uplift 73

2A Chicago (Robeson) Sectional

Championship

Hales Franciscan 54, Harper 37

2A Clifton (Central) Sectional

Championship

Aurora Christian 59, Reed-Custer 58

2A Flora Sectional

Championship

Teutopolis 58, Lawrenceville 54

2A Pinckneyville Sectional

Championship

Breese Central 73, Nashville 59

2A Princeton Sectional

Championship

Rockridge 45, Winnebago 38

2A St. Joseph (S.J.-Ogden) Sectional

Championship

St. Joseph-Ogden 62, Paxton-Buckley-Loda 42

3A Antioch Regional

Championship

Antioch 57, Carmel 56

3A Chicago (Brooks) Regional

Championship

Chicago Vocational 51, Brooks Academy 38

3A Chicago (Hyde Park) Regional

Championship

Chicago Mt. Carmel 58, Hyde Park 56

3A Chicago (Julian) Regional

Championship

Morgan Park 100, Harlan 46

3A Chicago (King) Regional

Championship

Bogan 88, St. Laurence 54

3A Chicago (Marshall) Regional

Championship

North Lawndale 81, Chicago Marshall 68

3A Chicago (St. Patrick) Regional

Championship

St. Patrick 87, Wauconda 44

3A Columbia Regional

Championship

Columbia 61, Breese Mater Dei 58

3A Dalton (Thornridge) Regional

Championship

Hillcrest 58, Rich South 46

3A Dixon (H.S.) Regional

Championship

LaSalle-Peru 49, Dixon 39

3A Dunlap Regional

Championship

Metamora 50, Richwoods 46

3A Elmwood Park Regional

Championship

Ridgewood 52, Vernon Hills 45, OT

3A Freeport (H.S.) Regional

Championship

Woodstock Marian 77, Rockford Boylan 58

3A Galesburg (H.S.) Regional

Championship

Bloomington 75, Galesburg 68

3A Glen Ellyn (Glenbard South) Regional

Championship

Glenbard South 60, Burlington Central 57

3A Jacksonville (H.S.) Regional

Championship

Springfield Lanphier 76, Jacksonville 64

3A Kankakee (S.R.) Regional

Championship

Peotone 51, Pontiac 47

3A LaGrange Park (Nazareth Academy) Regional

Championship

Farragut 67, Westinghouse 52

3A Lincoln Regional

Championship

Springfield Southeast 68, Eisenhower 43

3A Maple Park (Kaneland) Regional

Championship

Kaneland 44, Sycamore 40

3A Marion (H.S.) Regional

Championship

Mount Vernon 49, Murphysboro 34

3A Mattoon Regional

Championship

Champaign Central 73, Effingham 55

3A New Lenox (Lincoln-Way West) Regional

Championship

Lincoln Way West 53, Providence 47

3A North Chicago Regional

Championship

North Chicago 49, Johnsburg 43

3A Oak Park (Fenwick) Regional

Championship

Fenwick 70, Chicago (Urban Prep Charter/West) 36

3A Plano Regional

Championship

Plano 62, Streator 52

3A Rantoul Regional

Championship

Mahomet-Seymour 55, Rantoul 54

3A Salem Regional

Championship

Centralia 48, Carbondale 31

3A Troy (Triad) Regional

Championship

Belleville (Althoff Catholic) 81, Highland 56

3A Washington Regional

Championship

Peoria Manual 81, Washington 75

3A Westchester (St. Joseph) Regional

Championship

Westchester St. Joseph 58, Phillips 57

3A Woodstock (H.S.) Regional

Championship

Belvidere 63, Genoa (Genoa-Kingston) 55

4A Alton (Sr.) Regional

Championship

Alton 66, Quincy 62

4A Barrington Regional

Championship

Fremd 64, Prospect 47

4A Berwyn-Cicero (Morton) Regional

Championship

Kenwood 74, Oak Park River Forest 56

4A Calumet City (Thornton Francitonal North) Regional

Championship

Simeon 44, Brother Rice 28

4A Chicago (Curie) Regional

Championship

Curie 70, Lincoln Park 51

4A Chicago (St. Ignatius College Prep) Regional

Championship

Proviso East 74, Riverside-Brookfield 69

4A Chicago (Whitney Young) Regional

Championship

Whitney Young 75, De La Salle 66

4A Chicago Heights (Marian) Regional

Championship

Marian Catholic (Chicago Heights) 68, St. Rita 49

4A Crystal Lake (South) Regional

Championship

Prairie Ridge 56, Rockford Jefferson 36

4A East St. Louis (Sr.) Regional

Championship

Edwardsville 67, Belleville East 60

4A Gurnee (Warren) Regional

Championship

Evanston Township 57, Niles North 50

4A Harvey (Thornton) Regional

Championship

Harvey Thornton 60, Chicago Heights (Bloom Twp.) 56, OT

4A Hinsdale (Central) Regional

Championship

Glenbard West 48, Hinsdale Central 44

4A Hoffman Estates (Conant) Regional

Championship

Conant 47, Elk Grove 30

4A Lagrange (Lyons) Regional

Championship

York 47, Naperville North 40

4A Lisle (Benet Academy) Regional

Championship

Lisle (Benet Academy) 41, Naperville Central 37

4A Lombard (Glenbard East) Regional

Championship

Hinsdale South 74, Downers South 55

4A Machesney Park (Harlem) Regional

Championship

Auburn 58, Hononegah 48

4A McHenry Regional

Championship

Lake Zurich 54, Lake Park 45

4A Minooka Regional

Championship

Minooka 49, Bolingbrook 31

4A Naperville (Neuqua Valley) Regional

Championship

Joliet West 64, Plainfield North 59

4A New Lenox (Lincoln-Way Central) Regional

Championship

Joliet Central 39, Lincoln Way Central 31

4A Normal (Community) Regional

Championship

East Moline United 61, Normal West 49

4A Northbrook (Glenbrook North) Regional

Championship

Deerfield 50, Lake Forest 49

4A Oak Lawn (Community) Regional

Championship

Crete-Monee 61, Homewood-Flossmoor 57

4A Ottawa (Twp.) Regional

Championship

Rock Island 49, Ottawa 48

4A Park Ridge (Maine South) Regional

Championship

Stevenson 60, Maine South 42

4A Schaumburg (H.S.) Regional

Championship

Hoffman Estates 67, Grayslake North 62

4A South Elgin Regional

Championship

Algonquin (Jacobs) 54, DeKalb 48, OT

4A St. Charles (East) Regional

Championship

St. Charles East 58, Batavia 41

4A Tinley Park (Andrew) Regional

Championship

Oswego 66, Stagg 52

4A Wilmette (Loyola Academy) Regional

Championship

Niles Notre Dame 52, Loyola 50

GIRLS BASKETBALL

3A State Tournament

Semifinal

Morton 54, Morgan Park 39

North Lawndale 59, Highland 57, 2OT

4A State Tournament

Semifinal

Fremd 47, Whitney Young 40, OT

Lisle (Benet Academy) 68, River Forest Trinity 51