clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tuesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

PONTIAC

St. Charles North 78, Plainfield North 76, quarterfinal

St. Charles North (8-4): Jake Ludwig 22 pts; Jack Callaghan 12 pts

Benet 67, Curie 46, quarterfinal

Benet (8-2): Colin Bonnett 16 pts; Cameron Graves 14 pts

West Aurora 68, Oak Park-River Forest 59, quarterfinal

Simeon 72, Joliet West 30, quarterfinal

Consolation

Danville 47, Bloom 44

Bloomington 46, Warren 40

Peoria Manual 39, Lockport 21

Pontiac 65, Niles West 56

RICH SOUTH

Hales 68, Rich South 51, title

Thornton 58, Bolingbrook 56, third

Thornton: Robert McCalley 15 pts, 8 rebs; Leslie Wilson 13 pts

Marquette (Ind.) 46, Marian Catholic 38, fifth

Leo 70, Tinley Park 50, seventh

Leo: Darias Oliver 26 pts, 7 rebs; Kewan Smith 14 pts; Darius Branch 12 pts

Consolation

King 66, Rich Central 60

King: Jabari Antwine 25 pts, 6 steals; Jessie Young 23 pts, 11 rebs

Rich East 84, Crete-Monee 75

Rich East: Calvin Harrington 29 pts, 9 rebs; Nicholas Harden 16 pts, 8 rebs; Julian Hardy 14 pts

U-High 56, Joliet Central 44

U-High: Jordan Moran 20 pts, 6 rebs; Jameel Alausa 14 pts

YORK

Riverside-Brookfield 61, DePaul Prep 39, semifinal

Lake Forest 59, Lyons 47, semifinal

Providence 64, St. Ignatius 52

Providence: Troy Howat 19 pts; Jack Brody 17 pts; Tyler Pygon 14 pts; Jake Rost 10 pts

Highland Park 31, Naperville North 27

Highland Park: David Sachs 7 pts; Jordan Krawitz, Toby Tigges 6 pts each

Consolation

Conant 37, Minooka 35

Conant: Danny Sotos 15 pts; Chris Dolce 8 pts

Batavia 58, Sandburg 45

WW South 61, Schaumburg 54

WW South: Josh Ruggles 24 pts; Matt Dacy-Seijo 17 pts; Eric Rasch 11 pts

Downers South 63, Nazareth 54

Downers South: TJ Clifford 20 pts; Denis Alibegovic 15 pts; Mantas Augustinavicius 14 pts

Waubonsie Valley 47, Lane 45

Stagg 65, Timothy Christian 38

Stagg: John Contant, Jeff Goral 14 pts each; Joe Zaremba, Josh Strama 13 pts each

Wheaton North 65, York 46

Wheaton North: Nick Traversa 16 pts; Nick Jordan 15 pts; Jake Heggeland 14 pts

Palatine 66, Elk Grove 50

Palatine: Chris Macahon 19 pts; Jovone Stricker 13 pts; Matt Ulrich, RJ Smith 11 pts each

Rolling Meadows 55, McHenry 51

Rolling Meadows: Jared Murphy 18 pts; John Lothery 12 pts; Jack Schoessling 11 pts

Glenbard East 65, Ridgewood 55

Glenbard East: Bryce Roberts 19 pts; Terrance Lakes, Michael Finley 10 pts each

St. Patrick 51, Hinsdale South 49

St. Patrick: Isaac Moore 17 pts; Nicolas Coleman 16 pts

Oswego 66, Metea Valley 63

Oswego: Steven Frank 16 pts; Brice Robinson, Zach West 14 pts each

AG. SCIENCE

Ag. Science 52, Bronzeville 50

Ag. Science: Cleo Wisenton 20 pts

Washington 51, Phoenix 41

Washington: Richie Chavez 13 pts

ACE Tech 2, Austin 0, forfeit

CENTRALIA

O’Fallon 62, Bogan 58, quarterfinal

Bogan (10-2): Luwane Pipkins 13 pts; Tom Johnson 11 pts

Centralia 50, Addison Trail 25, quarterfinal

Consolation

Harlan 56, St. Laurence 49

Harlan (4-8): Divonte Lumpkin 13 pts, 5 rebs; Lazono Trammell 10 pts, 7 rebs

Arlington (Tenn.) 67, Marist 52

CHRISTIAN LIBERTY

Illinois Lutheran 44, Waldorf 39

Illinois Lutheran: Justin Schmidtke 13 pts

North Shore 69, Waldorf 48

Freeport Aquin 36, Illinois Lutheran 23

North Shore 56, Christian Liberty 41

CRANE

Lake View 45, Steinmetz 41, title

Lake View (8-3): Brandon McGee 14 pts

EAST AURORA

Neuqua Valley 92, East Aurora 72, title

Geneva 54, Wheaton Academy 53, third

Urban Prep-West 63, Lincoln-Way Central 45, fifth

Urban Prep-West (6-6): Willie Walton 17 pts; Jaquan Johnson, Steven Ross 16 pts each

IMMACULATE CONCEPTION/WESTMONT

at Westmont

St. Edward 58, IC Prep 41, title

St. Edward: Kelvin Cortez-Harvey 21 pts

Perspectives-MSA 55, Evergreen Park 44, third

Latin 47, Westmont 32, fifth

Elmwood Park 69, Walther Christian 23, seventh

Elmwood Park (2-11): Anthony Perodin 18 pts

KANKAKEE

Bradley-Bourbonnais 83, Illiana Christian 73

Kankakee 68, St. Anne 59

Kankakee: Joseph Jordan 27 pts; Sammie Hines pts; Martavias Laster 11 pts

Julian 53, Peotone 38

Julian: Deandre Woods 16 pts, 6 assists, 4 steals; Derrick Randle 12 pts

Vocational 88, Momence 38

Vocational: Jordan Bell 15 pts, 11 rebs; Keeshawn Palmer 10 pts, 8 rebs; Sidney Mason 10 pts

Thornridge 63, Clifton 38

Thornridge (7-7): Billy Randle 26 pts, 9 rebs; Fuad Ogunseye 15 pts, 7 steals

Richards 51, Manteno 35

Richards (6-6): Lucas White 14 pts, 2 rebs; Jaylan Catledge 12 pts, 8 rebs; Ameen Hussein 9 pts, 5 rebs; Paris Durden 8 pts

Lincoln-Way North 52, Herscher 30

Lincoln-Way North: Dorian Aluyi 14 pts, Jaylin Branch 13 pts

Andrew 53, Grant Park 40

Andrew: Luke Hook, Shaddie Daifallah 15 pts each

LAKE CUMBERLAND CLASSIC

Pulaski Co. (Ky.) 57, T.F. North 48, fifth

LUTHER NORTH

Von Steuben 55, Maine East 50, title

Von Steuben: Rafael Cruz 17 pts

Brother Rice 57, Luther North 53, third

Bremen 60, Jones 51, fifth

Bremen (9-3): Philander White 22 pts; Milton Lawrey 10 pts

Ellison 53, Fenton 44, seventh

Ellison (6-8): Frank Taylor 17 pts, 6 steals; Martino Warren 13 pts, 8 rebs

Taft 46, Bulls Prep 43, ninth

Kennedy 58, Hubbard 50, 11th

Guerin Prep 71, Amundsen 47, 13th

Payton 45, Chicago Academy 36, 15th

MARSEILLES

Reed-Custer 101, Dwight 96, title

Ottawa Marquette 52, Gardner-South Wilmington 43

St. Benedict 66, Serena 53, ninth

PLANO

Dixon 57, Mendota 45, title

Morris 68, Aurora Christian 61, third

LaSalle-Peru 60, Streator 59, fifth

Ottawa 68, Burlington Central 53, seventh

Kaneland 63, Yorkville 61, ninth

Kaneland: Dylan Vaca 27 pts; Ryan Davis 17 pts, 12 rebs

Newark 90, Genoa-Kingston 84, 11th

Newark: Will Clausel 24 pts; Jack Clausel 22 pts, 7 rebs; Karter Kunkel 18 pts

Plano 64, St. Bede 48, 13th

Plano: Agomo Udochukwu 19 pts, 8 rebs; Darren Eiland 16 pts;

Sandwich 49, Seneca 35, 15th

Sandwich: Kevin Cunz, Kody Randa 11 pts each

Princeton 56, Forreston 42, 17th

Lisle 57, Hinckley-Big Rock 50, 19th

Lisle: Mark McGrath 15 pts, 11 rebs; Trevor Stitt 10 pts

Somonauk 57, Wilmington 39, 21st

Somonauk: Danny Humes 14 pts, 6 rebs; Josh Schmitt 12 pts

Indian Creek 82, Coal City 42, 23rd

Indian Creek: David Boehne 18 pts; Drew Winterton 15 pts

PEKIN

Plainfield East 58, Evanston 56, semifinal

Plainfield East (8-3): Aaron Jordon, Elyjah Goss 12 pts each

Lake Zurich 62, Pekin 42, semifinal

Lake Zurich: Mike Travlos 25 pts; Nick Penny 16 pts

Plainfield East 55, Peoria High 32, quarterfinal

Plainfield East (7-3): Aaron Jordan 21 pts; Elyjas Goss 14 pts

Evanston 49, Rockford Boylan 44, quarterfinal

Evanston (9-3): Nojel Eastern 15 pts

Pekin 58, Normal West 53, quarterfinal

Pekin: Noah Kesselmayer 17 pts; Austin Juergens 15 pts

Lake Zurich 73, Lanphier 60, quarterfinal

Lake Zurich: Mike Travlos 22 pts; Nick Penny, Will McClaughry 17 pts each; Jack O’Neill 11 pts

Consolation

Mount Carmel 79, East Moline 72

Mount Carmel: Nick Chambers 28 pts; Kevin Krahn 14 pts; Christian Peevy 12 pts

Hersey 66, Peoria Richwoods 62

Morton (Ill.) 49, Mount Carmel 37

Morton (Ill.): Jared Liddle 16 pts; Dan Bolt, Isaac Stephens 13 pts each

Freeport 61, Hersey 57

Freeport: Demetri Offard 18 pts; Giovonni Offard 13 pts; Travis Buckwalter 11 pts

ROMEOVILLE

Downers North 51, Oak Forest 49, title

Romeoville 51, Reavis 38, third

Lemont 55, Lindblom 52, fifth

Geneseo 71, Plainfield Central 69, seventh

Consolation

Lincoln-Way West 61, Oswego East 34

Lincoln-Way West (10-1): Marco Pettinato 15 pts, 5 assists; Jon Marotta 14 pts

Joliet Catholic 47, Lincoln-Way East 36

Argo 43, Glenbard South 37

Argo (2-11): LeVar Turner 14 pts

Chicago Christian 63, Shepard 48

VISIT MESA CHALLENGE

at Mesa (Ariz.) Mountain View

Loyola 52, Desert Vista (Ariz.) 51

Loyola: Brandon Danowksi 17 pts; Michael Mangan 16 pts

GIRLS BASKETBALL

Herscher 66, Dwight 23

ALDEN-HEBRON

Harvest Christian 59, Alden-Hebron 40

Harvest Christian: Paulina Castro 26 pts; Kylee Knox 11 pts, 5 steals

Harvest Christian 57, Harvard 15

Harvest Christian: Kylee Knox 13 pts; Paulina Castro 11 pts; Rachel Oostdyk 8 pts

AMBOY

Somonauk 35, Plano 28

Somonauk (4-12): Amanda Bentley 10 pts; Delaney Brummel 9 pts, 11 rebs

BLOOMINGTON

Bishop McNamara 72, Prairie Central 36

Bishop McNamara (14-2): Corinne O’Connor 23 pts; Hannah Mitchell 12 pts

DETROIT

Goodrich Narang (Mich.) 50, Crete Monee 39

Crete-Monee (8-9): Marsha Howard 25 pts, 13 rebs

DUNDEE-CROWN

Prospect 51, New Trier 46, title

Evanston 49, Buffalo Grove 37, third

Evanston: Savannah Norfleet 11 pts

Stevenson 43, Burlington Central 40, fifth

Stevenson: Taylor Buford 18 pts, 6 rebs

Hononegah 65, St. Charles North, 58, seventh

Barrington 66, Dundee-Crown 32

Barrington: Bailee McDonald 11 pts; Megan Talbot 10 pts

Fenwick 50, Bartlett 47

Fenwick: Deja Cage 12 pts; Reckeisha Sheard 11 pts

Naperville Central 56, Maine West 39

Naperville Central: Emily Kraft 17 pts; Haley Minick 16 pts; Cierra Stanciel 11 pts

Resurrection 54, Maine South 43

Resurrection: Nina Anderson 12 pts; Elizabeth Skoronski 8 pts

LISLE

Wheaton Academy 41, Newark 32

Wheaton Academy: Jamie Netzley 25 pts

MONTINI

Benet 60, Trinity 42, title

Marian Catholic 60, Montini 55, third

Huntley 47, Neuqua Valley 44, fifth

Kenwood 61. Geneva 57, 2 OT, seventh

Kenwood (12-4): Tarsheia Page 10 pts

Batavia 48, Bolingbrook 36

Batavia (9-9): Hannah Frazier 23 pts, 5 blocks

Oak Park-River Forest 53, St. Joseph 36

Plainfield East 37, DeKalb 34

South Elgin 59, Zion-Benton 53

ST. FRANCIS DE SALES

Brooks 84, Lindblom 60

Brooks: Akina Wellere 31 pts

DRW Trading 43, St. Francis de Sales 26

DRW Trading: Demi Thomas 23 pts

DuSable 47, King 46

DuSable: Angélique Bradley 14 pts

Lincoln Park 65, Christ the King 55

Lincoln Park: Irene Zacharias 20 pts

TITLE IX (Washington D.C.)

Young 59, Eleanor Roosevelt (Md.) 52

Young (11-1): Kiara Lewis 27 pts; Tanita Allen 11 pts